Back To Top
Koprolali hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir? Koprolali belirtileri nelerdir?

Koprolali hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir? Koprolali belirtileri nelerdir?

 - Son Güncelleme: 01.12.2019 Pazar 16:15
Koprolali hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir? Koprolali belirtileri nelerdir?
- A +

Sağlığına dikkat eden herkesin bilmesi gereken koprolali hastalığı nedir çok merak ediliyor. Koprolali hastalığı nasıl tedavi edilir ve nedir sizler için ayrıntılı olarak haberimizde yer verdik. Koprolali hastalığı istemsiz olarak saldırgan tavırlar içerisine giren insanlar için kullanılan bir terimdir. Koprolali hastalığı il ilgili bilinmeyen ayrıntılı bilgi ise haberimizde yer alıyor.

Koprolali hastalığı nedir tadavisi nedir herkes tarafından merak edilen bir konu oldu. Sağlığına dikkat eden ve bu terimi bilmeyen herkes tarafından araştırılan koprolali hastalığı ilei lgili tüm ayrıntıları derledik. Doğru bilgiler ile sizler için haber haline getirdik.

Koprolali hastalığı nedir?

Koprolali, bir kişinin istemsiz bir şekilde müstehcen, küfürlü veya saldırgan sözler söylemesidir. Bu sözler özellikle ırkçı hakaretleri ve cinsel küfürleri içermektedir. Koprolali, birilerine sövmekten veya onları aşağılamaktan farklı bir şeydir. Çünkü Koprolalide istemsiz bir davranış vardır ve bunu yaşayan kişilere bu konuşma tarzı oldukça rahatsız edici gelmektedir.

Koprolali hastalığı tedavi edilir mi? 

Koprolali, TouretteSendromu'nun belirtilerinden olmasına karşın, bu sendroma sahip kişilerin sadece %10 ile %20'si arasındakiler bu tür istemsiz davranışı sergilerler. Nörolojik anormallikler, Tourette Sendromu olan kişilerde bu tür sözel tiklere yol açabilir. Nörotransmiterlerin seviyeleri, özellikle dopamin, serotonin ve norepinefrin bu durumun yaşanmasını etkileyebilmektedirler.

Tourette Sendromu olan kişiler tiklerini insanlar göstermekten ötürü yoğun bir kaygı yaşarlar, özellikle koprolaliye sahip olduklarında. Bu kaygı kişinin semptomlarını daha kötüye götürebildiği gibi kişinin sosyal hayattan uzaklaşmasına sebep olur.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN