Back To Top
Nazım’ın ellerinin izinden giden sergi

Nazım’ın ellerinin izinden giden sergi

 - Son Güncelleme: 15.06.2019 Cumartesi 09:17
Nazım’ın ellerinin izinden giden sergi
- A +

Nazım Hikmet’in doğumunun 117. yıl dönümü dolayısıyla şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya getirilmiş kitapları bir sergide buluşturuldu. Sergide ayrıca Moskova’da kullandığı daktilosu ve Ara Güler’in çektiği fotoğraflar da yer alıyor.

Şair ve yazar Nazım Hikmet Ran’ın doğumunun 117’nci yıldönümü dolayısıyla ‘Nazım Hikmet’in Ellerinin İzinde’ sergisi açıldı. Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından 75. Yıl Sergileri kapsamında düzenlenen sergi, Yapı Kredi Bomontiada ALT’ta önceki gün sanatseverlerle buluştu. Küratörlüğünü M. Melih Güneş’in, tasarımını Aykut Genç’in yaptığı sergi, şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya getirilmiş kitaplardan oluşuyor.  

Güneş, sergiyle Nazım Hikmet külliyatına ve kültür mirasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını vurgulayarak, Nazım Hikmet’in kendisini ve ömrünü bir kültür varlığı olarak kabul ettiğini söyledi. Sergide Nazım Hikmet’in hayatından nadir eserleri derlediğini aktaran Güneş “Geniş kapsamlı bir araştırma sonunda toplanan yüzlerce kitabın arasından, Almanya’da 20, Küba’da 10, Fransa’da 20, Çin’de 100 adet basılmış özel ve nadir kitaplar yer alıyor. İtalya’da yayımlanan bir kitap için Abidin Dino’nun yaptığı illüstrasyonlar ve Ara Güler’in, şairin Moskova’daki çalışma odasında çektiği imzalı fotoğraflar da İstanbul’da ilk kez sergilenecek” diye konuştu.  

19-06/14/dec.jpg

Nazım Hikmet’in Moskova’daki evinden, 55 yıldır korunan çalışma odasından getirilen kendi kitapları ve daktilosunun, serginin en önemli parçaları arasında yer aldığına dikkati çeken Güneş, şunları kaydetti: “Geri gitmemek üzere Türkiye’ye getirdiğim bu kitaplar, edebi değerleri nedeniyle, şairin geride bıraktığı mirasının en önemli parçalarını oluşturuyor. Kitaplar içinde Nazım Hikmet’in bilinmeyen, Türkiye’deki külliyatında bulunmayan pek çok eseri de yer alıyor. Bir de sergiye özel getirdiğim ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nı karısı Vera için imzaladığı bir kitabımız var, o çok hazindir.” 

Güneş, sergideki eserlerin yer aldığı 700 sayfalık bir kitap hazırladıklarını ve yakın zamanda bu eseri de basmayı planladıklarını sözlerine ekledi. ‘Nazım Hikmet’in Ellerinin İzinde’ sergisi, 23 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek. 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN