Back To Top
Sevgililer günü nedir, neden kutlanır? Sevgililer günü tarihi nereye dayanır?

Sevgililer günü nedir, neden kutlanır? Sevgililer günü tarihi nereye dayanır?

Sevgililer günü nedir, neden kutlanır? Sevgililer günü tarihi nereye dayanır?
- A +

Sevgililer günü nedir, ne zamandır beri kutlanır? İnsanlar neden sevgililer gününü kutluyor? Her yıl 14 Şubat yaklaşırken Sevgililer günü heyecanı da başlıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü gerek hediyeleşme konusunda gerek mesajlarla kutlama yoluyla yoğun şekilde hissedilerek yaşanıyor. Peki Sevgililer Günü nedir, neden kutlanır, ne zamandan beri kutlanır? Aziz Valentin kimdir, Aziz Valentin ile Sevgililer Günü'nün ilgisi nedir? İşte detaylar..

Sevgililer Günü'ne sayılı günler kaldı. 14 Şubat Sevgililer Günü nedir, kimler ne zamandan beri neden kutluyor? 14 Şubat yaklaşırken insanlar sevdiklerine hediye alma telaşına düşerken diğer yandan da Sevgililer Günü'nün tarihçesine dair ayrıntıları merak ediyor. Kökeni Roma dönemine dek dayanan Sevgililer Günü Aziz Valentin ile özdeşleşmiş durumda. Aziz Valentin kimdir, Sevgililer Günü ile ilgisi ne? İşte Sevgililer Günü'ne dair detaylar...

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR, NEDEN KUTLANIR? 

14 Şubat Sevgililer Günü'ne az bir zaman kaldı. Yıllardır sevgililer arasında büyük bir heyecanla kutlanan 14 Şubat öncesinde insanlar Sevgililer Günü nedir, neden kutlanır? gibi soruların yanıtlarını arıyor. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Valentine Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım ettiği için öldürülmüştür. Bu nedenle ölüm tarihi 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanır.

Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

VALENTİN KARTI

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçiyor:

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

19-02/05/raw_sevgililer-gunune-islami-alternatif-bacilar-gunu_538930281.jpg

SEVGİLİLER GÜNÜ'NE ALTERNATİF: BACILAR GÜNÜ

Pakistan’daki bir üniversite, Sevgililer Günü’ne İslami bir alternatif getirdi. Pencab eyaletinindeki Faysalabad’da bulunan Tarım Üniversitesi (UAF), Sevgililer Günü’nü ‘Bacılar/Kız Kardeşler Günü’ olarak kutlama ve kadın öğrencilerine başörtüsü ile çarşaf dağıtma kararı aldı.

Üniversitenin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre kurum, bu kararı Doğu kültürünü ve gençler arasında İslami gelenekleri öne çıkarmak için aldı. Rektör Yardımcısı Zafar İkbal Randova, kararla ilgili olarak, “Kültürümüzü unutuyorduk ve Batı kültürü toplumumuzda kök salıyordu“ dedi.

AFP’ye konuşan UAF Sözcüsü Kamar Bukhari ise üniversitenin 14 Şubat’ta öğrencilere dağıtmak amacıyla başörtü bağışlarını beklediğini söyledi.

19-02/05/hqdefault.jpg

TRAFİK IŞIĞINDAKİ ADAMIN ARTIK SEVGİLİSİ VAR
 
Tayvan'ın güneyindeki trafik ışıklarındaki yeşil ve kırmızı adam Sevgililer Günü'nden önce kendine bir sevgili buldu. Taiwan News'in haberine göre Pingtung bölgesindeki yeni trafik ışıkları dün bir törenle tanıtıldı. İlk olarak 40 adet trafik ışığı yenileriyle değiştirildi. Yeni ışıklarda kırmızı yanarken adam dizlerinin üzerine çökerek sevgilisine evlenme teklif ediyor. Yeşil ışık yanarken de çift el ele yürüyor.

Pingtung Polisi, yeni tasarımların Aralık ayında test edildiğini ve 18 yıldır kullanılan tasarımı "daha çekici kılmak için" 2018 yılında Pingtung genelinde kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Taiwan News'e konuşan Pingtung Belediye Başkanı Pen Men "Bu tasarım Pingtung'un aşk dolu bir yer olduğunu gösteriyor" dedi. Yeni ışığın tasarımını yapan Çeng Da-vey yeni ışığın daha güvenli olacağını düşünüyor.

Apple Daily sitesine konuşan Da-vey bu tasarımla daha fazla gencin dikkatini ışığa vermesini sağlamayı umduğunu söyledi. Tayvan trafik ışıklarının tasarımını değiştiren tek ülke değil. Daha önce Hollanda'nın Utrecht kentindeki trafik ışıklarında yerel çizgi film karakteri tavşan Miffy yer almıştı.

Mart 2017'de ise Avustralya'nın Melbourne kentindeki trafik ışıklarının bir kısmı bilinç dışı toplumsal cinsiyet yanlılığına dikkat çekmek için kadın figürleriyle değiştirilmişti.

Sevgililer günü nedir, ne zamandır beri kutlanır? İnsanlar neden sevgililer gününü kutluyor? Her yıl 14 Şubat yaklaşırken Sevgililer günü heyecanı da başlıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü gerek hediyeleşme konusunda gerek mesajlarla kutlama yoluyla yoğun şekilde hissedilerek yaşanıyor. Peki Sevgililer Günü nedir, neden kutlanır, ne zamandan beri kutlanır? Aziz Valentin kimdir, Aziz Valentin ile Sevgililer Günü'nün ilgisi nedir? İşte detaylar..

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN