Back To Top
Son değil, sanatıma dönüp bakıyorum

Son değil, sanatıma dönüp bakıyorum

 - Son Güncelleme: 06.01.2019 Pazar 02:22
Son değil, sanatıma dönüp bakıyorum
- A +

Ressam Devrim Erbil’in ‘Doğanın Ritmi’ sergisi Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde açıldı. Vitraydan halıya farklı tekniklerdeki 90 çalışmasını sanatseverlerle buluşturan Erbil bir de mesaj verdi: Retrospektif ‘sanatçı sonuna kadar geldi artık bir şey yapamayacak o yüzden eserlerini sergiliyor’ anlamına gelmiyor. Her sanatçının zaman zaman bunu yapması ve geriye dönüp kendi sanatına bakması çok anlamlı olabilir. Sergi bana bu şansı verdi.

90 eserinin yer aldığı retrospektif sergisinin açılışında konuşan Devrim Erbil, retrospektifin ‘Sanatçı sonuna kadar geldi, artık bir şey yapamayacak o yüzden eserlerini sergiliyor’ anlamına gelmediğini söyledi. Erbil “Her sanatçının zaman zaman bunu yapıp kendi sanatına geriye dönüp bakması çok anlamlı olabilir. Bu sergi bana bu şansı getirdi” dedi.

19-01/06/1.jpg

Ressam Devrim Erbil’in ‘Doğanın Ritmi’ isimli retrospektif sergisi Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde açıldı. 25 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek sergide Erbil’in marküteri, vitray, seramik, halı ve batik gibi farklı tekniklerdeki 90 eseri yer alıyor. Sergisinin retrospektif özelliğiyle diğer sergilerden ayrıldığını belirten Erbil “Bu sözcük Türkçede çok fazla kullanılmıyor çünkü bu tür sergiler çok açılmıyor. Retrospektif sergi, sanatçının bugüne kadar yaptığı eserleri topluca görmek anlamına geliyor” dedi. Erbil, bu tür sergilerin sanatçıların daha eser üretmeyeceği gibi anlaşıldığını ifade ederek “Sanatçı sonuna kadar geldi, artık bir şey yapamayacak o yüzden eserlerini sergiliyor” diye düşündürebilir ama her sanatçının zaman zaman bunu yapıp kendi sanatına geriye dönüp bakması çok anlamlı olabilir. Bu sergi bana bu şansı getirdi” dedi.

19-01/06/doya7-1546727205.jpg

Genç ressamlara tavsiyelerde de bulunan Erbil, sanatın diğer mesleklere benzemediğine dikkati çekerek, sanatta bir noktaya ulaşmak için yılmadan çalışmak, sabır, hayal gücü, kararlılık, samimiyet ve ilgi gerektiğini söyledi.  Sergi Küratörü Erkan Doğanay ise Devrim Erbil’in çalışmalarında Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın tüm kültür katmanlarını görmenin mümkün olduğuna işaret ederek “İstanbul aşığı bir sanatçı olarak Devrim Erbil, Matrakçı Nasuh’un minyatürlerinden Karahisari’nin hatlarına kadar uzanan çeşitli unsurları eserlerinde barındırıyor. Aynı zamanda Batı aklıyla Doğu sanatını buluşturmuş ve bunlar üzerinden kendine has bir dil üretmiş bir sanatçı” değerlendirmesini yaptı. Erbil’in usta-çırak geleneğinin son temsilcilerinden biri olduğuna değinen Doğanay, serginin bu geleneğin devam etmesine katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN