Back To Top
Süper hücre ‘kan’da kök verdi

Süper hücre ‘kan’da kök verdi

Süper hücre ‘kan’da kök verdi
- A +

Bilim insanları özellikle nörolojik hastalıkların tedavisinde çığır açacak bir keşfe imza attı. Kan hücrelerinin labarotuvar ortamında yeniden ‘programlararak’ kök hücre işlevi görmesi sağlandı.

Doktorlar kan hücrelerini laboratuvar ortamında yeniden programlayarak sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere yeni beyin hücreleri geliştirdi.

Almanyada’ki Heidelberg Üniversitesi’nden bilim insanları olgun kan hücrelerini laboratuvar ortamında işleyerek, elde edilen kök hücrelerini sinirlere adapte edecek yeni bir yöntem geliştirdi. Bilim insanlarının kök hücre üzerinde çalışmalar yapması yeni bir gelişme değil. Ancak Stem Cell Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre yeniden programlanan hücreler kendi kendilerine gelişiyor, aynı zamanda bölünerek çoğalıyor. Kan hücrelerinden üretilen yeni hücreler, merkezi sinir sisteminde bulunan nöronlara veya bu nöronları destekleyen ve koruyan glial hücrelere dönüşüyor. Bilim insanları bulguların kök hücre tedavisinde çığır açacağını belirtiyor. Deneyler başarıyla tamamlanırsa yeni hücreler nörolojik rahatsızlıkların, felç yada inme geçirmiş hastaların tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olacak.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN