Back To Top
‘Tromboz’un düşmanı spor

‘Tromboz’un düşmanı spor

 - Son Güncelleme: 17.10.2016 Pazartesi 11:46
‘Tromboz’un düşmanı spor
- A +

Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, dünyada her dört ölümden birinin ‘tromboz’ adı verilen atardamar tıkanıklığına bağlı yaşandığını bu nedenle de mutlaka spor yapılması gerektiğini söyledi.

Tromboz’un ‘öldürebilir ancak önlenebilir’ bir hastalık olduğunu belirten Türk Hematoloji Derneği Başkanı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demir, “Hareketsiz yaşam ve kilo, bacaklar üzerine baskı yaparak kan akımının yavaşlamasına neden olarak pıhtı, Tromboz oluşturmaktadır. Tromboz, damarlarda kan pıhtılaşmasının oluşması demektir, tıkandığı organda organ yetersizliği meydana getiriyor ve beraberinde ölümle de sonuçlanabiliyor. İnsanlar kalp krizi ve felci çok iyi biliyorlar ama bacakların toplardamarlarında oluşan pıhtıyla ilgili bilgileri yok. Bacaklarımızın toplardamarlarında meydana gelen pıhtı kopup akciğer damarlarına geliyor. Akciğer damarlarına geldiğinde de ölümle sonuçlanabiliyor. Tromboz öldürebilir, ancak önlenebilir bir hastalıktır. Hareketsizlik Tromboz hastalığına sebep olan ana nedenlerdendir. Tromboz tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.

KOLAYCA SAPTANIR

Uzun yolculuklarda hareketsiz kalmanın da kirli kan damarlarında pıhtı Tromboz oluşturabileceğini söyleyen Demir, şunları anlattı: “Sigara içmek de sadece damar sertliğine sebep olmaz aynı zamanda kirli kan akımının yavaşlamasına neden olarak da pıhtı tromboz oluşturabilir. En sık bacakların derin toplardamarlarında görülür. Bunun adı ‘Derin Ven Trombozu’dur. Risk faktörleri bulunan ve bulguları olan bir hastada yukarıdaki şikayetlerin ortaya çıkması Derin Ven Trombozu (DVT) akla getirmelidir. DVT tanısında en kolay ve güvenilir yöntem renkli doppler ultrasonografidir.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Renkli doppler ultrasonografi ile DVT tanısının ağrısız, kolay, ucuz ve doğru bir şekilde konulabildığını söyleyen Demir, “Oradan bir pıhtı kopar ve akciğere gelirse buna da ‘akciğer embolisi’ denir ve asıl ölümcül olan budur. Ancak bu önlenebilir bir hastalıktır. Damar tıkanıklıklarına yol açan riskleri bilirseniz bunu önleyebilirsiniz. En önemli riskler, yaşlılık ve hareketsizliktir. Yaşlılık önlenemez bir risktir ancak hareketsizlik, spor yaparak önlenebilir. Eğer hareketsiz kalırsanız damarınız tıkanır, o nedenle hareket edin” dedi.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN