Back To Top
Ünal Silver kimdir? Nerelidir? Diriliş Ertuğrul Umur Bey kimdir? Tarihte Gazi Umur Bey'in yaptıkları

Ünal Silver kimdir? Nerelidir? Diriliş Ertuğrul Umur Bey kimdir? Tarihte Gazi Umur Bey'in yaptıkları

 - Son Güncelleme: 26.12.2018 Çarşamba 14:43
Ünal Silver kimdir? Nerelidir? Diriliş Ertuğrul Umur Bey kimdir? Tarihte Gazi Umur Bey\'in yaptıkları
- A +

Ünal Silver kimdir? Nerelidir? soruları bu akşam yeni sezon ilk bölümü yayınlanacak olan Diriliş Ertuğrul dizisi ile gündem oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni sezonda Ünal Silver'in hayat verdiği Umur Bey kimdir? Aydınoğulları beyliğinin kurucusu, denizler fatihi ve karadan gemileri yürüten ilk Türk Gazi Umur Bey'in yaptıkları ve hayatı merak ediliyor. İşte Diriliş Ertuğrul yeni sezo ilk bölüm izleme linki, Ünal Silver ve Umur Bey hakkında merak edilen detaylar...

Diriliş Ertuğrul Umur Bey kimdir? Umur Bey karakterine hayat veren oyuncu Ünal Silver kimdir? Nerelidir? Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölüm 7 Kasım çarşamba akşamı ekranlarda olacak. Diznin kadrosuna katılan oyuncu Ünal Silver Umur Bey karakteri ile izleyici karşısına gelecek. TRT1'in sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul 122. bölüm izleme linki ve Umur Bey'i canlandıran Ünal Silver hakkında merak edilenler haberimizde. 

DİRİLİŞ ERTUĞRUL YENİ SEZON İLK BÖLÜMÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gazi Umur Bey tarihte var olan bir karakterdir. Ege kıyılarında kurulan aydınoğulları Beyliğinin beyi olan Gazi Umur Bey bir deniz komutanıydı. Umur Bey karadan gemi yürüten ilk Türktür. Gazi Umur Bey'in hayatı Diriliş Ertuğrul dizisi ile yeniden merak edilip araştırılmaya başlandı. 

18-11/07/nal-silver-kimdir-nerelidir.jpg

ÜNAL SİLVER KİMDİR?

Ünal Silver, 16 Temmuz 1948 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. 2010 yılında Deli Saraylı dizisinde Amiral Sir Edward rolünü oynadı. Ayrıca Tuba Büyüküstün'ün başrolde oynadığı Gönülçelendizisinde Burhan rolünü oynadı. Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı Kuzey Güney dizisinde Atilla Sinaner karakterini canlandırdı.2012 yılında yayınlanmaya başlayan senaryosunuMahsun Kırmızıgül'ün yazdığı ''Benim İçin Üzülme'' adlı dizide rol aldı.

Ünal Silver'ın bir oğlu ve Şefika Natalie Gümüş adında Köln'de yaşayan pedagog bir kızı vardır.

Filmleri :
2012 – 2013 - Benim İçin Üzülme (TV Dizisi)
2011 - Zenne (Yılmaz) (Sinema Filmi)
2011 – 2012 - Kuzey Güney (TV Dizisi)
2011 - Dedemin İnsanları (Sinema Filmi)
2011 - Beni Unutma (Olcay'ın Babası) (Sinema Filmi)
2010 - Gönülçelen (TV Dizisi)
2010 - Deli Saraylı (Amiral Sör Edward) (TV Dizisi)
2009 - Bir Bulut Olsam (TV Dizisi)
2008 - Gölge (Salim) (Sinema Filmi)
2007 - Sessiz Fırtına (Kör Rıfat) (TV Dizisi)
2006 - Yalancı Yarim (Vahi Özkul) (TV Dizisi)
2006 - Mavi Kuş (Beşir Ağa) (TV Filmi)
2006 - Hokkabaz (Ayhan) (Sinema Filmi)
2005 - Üçe Karşı Truva (TV Filmi)
2002 - Alles getürkt! (Her şey sahte) (TV Filmi)

18-11/07/dirilis-gazi-umur-bey.jpg

DİRİLİŞ ERTUĞRUL UMUR BEY KİMDİR? 

Ünlü oyuncu Ünal Silver Gazi Umur Bey karakteri ile izleyici karşısında. Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölümde dikkat çeken Umur Bey kimdir? Tarihte var mı?  

Aydınoğlu Beyliğinin kurucusu Aydınoğlu Mehmet Bey’in ikinci oğludur. Lakabı Dinin güzelliği anlamına gelen “Bahaüddün dir. Babasının ölümünden sonra 1334 henüz yirmi beş yaşındayken tahta çıkmıştır. Onun zamanında beylik en parlak dönemini yaşamıştır. Gözüpekliği ve atılgan kişiliğiyle tanınan Umur Bey Türk milletinin tarih boyunca yetiştirdiği en büyük kahramanlardan biridir. Destansı hayatı ve savaş meydanlarında kazandığı büyük zaferler on altıncı yüz yılın ünlü şairlerinden Enveri’nin yazdğı Düsturname adlı eserde epik bir dille anlatılır.

DENİZLER FATİHİ UMUR BEY

Ege Denizi’nde kurduğu büyük donanmayla yılarca Haçlı, Ceneviz ve Bizans donamalarına kök söktüren Umur Bey ilk Türk denizcilerimizden biridir. 1328 yılında İzmir Kalesi’ni ve limanını Cenevizlerden alan Gazi Umur Bey ertesi yıl sekiz gemilik filosuyla denize açıldı ve Çanakkale Boğazı’nda ilk savaşını gerçekleştirdi. 1329 da Saruhan ve Menteşe beyleriyle birlikte haraket ederek Haçlı Donanması’nı ağır bir yenilgiye uğrattı.

1329’da İbrahim Bahadır Bey ile birlikte Bozcaada’ya çıktı. Bu arada donanması gün geçtikçe büyüyordu. 1330 yılında 45 gemiyle Sakız adasına baskın yaptı. 1332de Saruhanoğlu Timur Bey ile Çanakkale Boğazı’nı zapt edip Bizans Donanması’nı Marmara Denizi’ne hapsetmek için Gelibolu’ya asker çıkardı. 1333 yılında Venediklilere karşı yaptığı Eğriboz Deniz seferinde 250 gemiye komuta ediyordu. Aynı yıl 170 gemi ile Yunanistan kıyılarına saldırdı. Askerleriyle birlikte Atina kapılarına dayandı.

18-11/07/tarihte-gazi-umur-beyin-yaptiklari.jpg

GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTEN İLK TÜRK

Bazı araştırmacılar Gazi Umur Bey’in 1338 yılında Fatih Sultan MehmetHan’dan tam 115 yıl önce Karadeniz seferi esnasında 300 gemiden oluşan donanmasını karadan yürüterek Patras Körfezi’ne geçirdiğini söylemektedir. Bu teze göre Türk tarihini çok iyi inceleyen Fatih Sultan Mehmet Umur Bey’in bu dahice hareketinden ilham alarak gemilerini karadan Haliç’e indirmiş ve savaşın kaderini değiştirmiştir. Bu nedenle Gazi Umur Bey’den “gemileri karadan yürüten ilk Türk” olarak bahsedilir.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN