13.08.2020  16:38
SON GÜNCELLEME: 
09.09.2020  14:40
KAYNAK: 
KARAR.COM

HES kodu nasıl alınır? ÖSYM sınavlarına HES kodu almayan giremeyecek! (HES kodu uygulaması indir iPhone Android)

'HES kodu SMS ile nasıl alınır?', 'ÖSYM sınavları için HES kodu başvurusu nereye yapılır?', 'HES kodu uygulaması iPhone ve Android için nasıl indirilir?', 'HES kodu e-Devlet'ten alınır mı?' sorularının yanıtları sosyal medyada merak ediliyor. Koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığı vakalarının yeniden yükselmesi, Sağlık Bakanlığı'nı endişelendiriyor. Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda artık HES kodu almak zorunlu hale getirildi. Merkezi sınavlara girecek adayların; Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet uygulamasından veya SMS ile HES kodu almaları gerekecek. HES kodu alamayan vatandaşlar, ÖSYM sınavlarına başvuramayacak. İşte, 'adım adım HES kodu almanın yolu'...

+
-

'HES kodu nasıl alınır ve başvuru nereye yapılır?', 'ÖSYM sınavına girmek için HES kodu zorunlu mu?', 'HES kodu SMS başvurusu nasıl yapılır?', 'HES kodu e Devletten nasıl alınır?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, bundan böyle ÖSYM'nin düzenlediği sınavlara girecek adaylardan HES kodu isteneceğini açıkladı. Corona virüs (koronavirüs) vakalarında yaşanan artışın ardından, Bilim Kurulu'nun uyarıları doğrultusunda ÖSYM sınavlarına HES kodu almayan veya alamayan adaylar sınav başvurusu kabul edilmeyecek ve sınav binasına alınmayacak. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından veya SMS ile 'HES kodu' almak mümkün. İşte, 'HES kodu almanın yolları' ve 'HES kodu uygulaması iPhone ve Android indirme linki'...

HES KODU OLMAYAN ÖSYM SINAVLARINA GİREMEYECEK

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, kurum tarafından uygulanacak sınavlara başvurularda HES kodu isteneceğini duyurdu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir" dedi.

Başkan Aygün, HES kodunun nasıl alınacağına ilişkin görsel de paylaştı.

HES KODU NEDİR?

Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, sosyal hayatı ve özellikle iş hayatını derinden etkiledi. Salgın hastalığın etkisinin azalmaya başlamasıyla kontrollü bir şekilde seyahat yasakları da kalkmaya başladı. Uçak ve tren yolculuklarının yeniden başlamasını öngören normalleşme sürecinde, sağlık tedbirlerinin de elden bırakılmaması adına 'Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması' hayata geçirildi. Bu amaçla, yolcuların havayoluyla ve demiryoluyla seyahati HES koduyla sağlanacak. ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda da HES kodu alınmasına karar verildi. HES kodu almayan veya alamayan adaylar, sınavlara başvuramayacak. Öte yandan yeniden açılan halı sahalarda spor yapacak vatandaşlardan da HES kodu istenecek. Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasında yer alan özellik ile bir kod üretilecek.

HES KODU NASIL ALINIR? HES KODU BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

ÖSYM sınavlarına girmek için zorunlu tutulan HES kodu almanın üç yolu bulunuyor.

Birincisi; akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazınıza Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını indirmeniz gerekiyor. (İndirme linkleri bu paragrafın sonunda yer almaktadır)

* Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

* Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk çıkan ekranda yer alan seçenekler içerisinde "HES Kodu İşlemleri" başlığına tıklamalısınız.

* Daha sonra gelen ekranda "Yeni Kod Ekle" başlığını seçmelisiniz.

* HES kodunun ne kadar süreyle kullanılacağını seçip "Devam" tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

* HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TC kimlik numarası, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-posta alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.

HES KODU iPHONE İÇİN TIKLAYIN

HES KODU ANDROID İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM SINAVLARI İÇİN HES KODU SMS İLE ALINIR MI?

HES kodu almanın ikinci yolu ise kısa mesaj göndererek başvuruda bulunmaktır. SMS ile HES kodu almak için;

* HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla,

* TC kimlik numarası,

* Kimlik kartımızın seri numarasının son 4 hanesi,

* HES kodunun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısını yazıp

* 2023'e SMS olarak gönderebilirsiniz.

HES KODU BAŞVURUSU e-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

'Hayat Eve Sığar' baş harflerinden oluşan 'HES' kodunu e-Devlet sisteminden almak da mümkün. İnternetten e-Devlet'e portalına girmek için www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine giriş yapabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu için başvuruda bulunabilir, aldığınız HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

HES kodu için, e-Devlet mobil uygulaması üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

e-DEVLET UYGULAMASI iPHONE İNDİR

e-DEVLET UYGULAMASI ANDROID İNDİR

HES KODU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

* ÖSYM'nin aldığı karar doğrultusunda HES kodu almayan veya sağlık nedenleriyle kod verilmeyen vatandaşlar, merkezi sınavlara başvuruda bulunamayacak.
* Uuzn bir aradan sonra yeniden açılan halı sahalara giriş yapmak için HES kodu şartı getirildi. Halı sahalarda spor aktivitesi yapacak her vatandaşın HES kodu alması gerekiyor.
* Tamamı yurt içi olan uçuşlar için HES kodu zorunludur.
* Eğer ilk uçuşa 25 saatten az kalmış ise HES kodu üzerinden yolcunun sağlık durumu kontrol edilecektir.
* HES kodu bebek yolcular için zorunlu değildir.
* Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Ercan Havalimanı) uçuşlarında HES kodu zorunlu değildir.

KARAYOLUYLA SEYAHAT İÇİN İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Covid-19 salgın hastalığına karşı alınan tedbirler kapsamında birçok şehre giriş-çıkışlar kısıtlaması devam ediyor. Bu şehirlere karayoluyla gitmek veya bu şehirlerden çıkmak isteyen vatandaşların e-Devlet'ten başvuru yaparak 'seyahat izin belgesi' almaları gerekiyor. 81 ilde geçerli seyahat izni belgesi almak için BURAYA tıklayın.

DİĞER HABERLER
1 milyon 400 bin lira tazminat ödeyecek
Yunan komşularımız isteksiz
CHP'den belediyelere talimat
Ehliyet ve kimlikler tek kartta
'En babayiğit kişiye' çağrı
'Enis Berberoğlu Meclis'e dönsün' çağrısı
Çocukların umudu hatalı 5 liralara kaldı