Hibrit eğitimin devamı asenkron eğitim mi?

Hibrit eğitimin devamı asenkron eğitim mi?

Koronavirüsle birlikte baştan sona değişen eğitimin geleceği hakkında KARAR'a konuşan Eğitim ve İletişim uzmanı Ece Karaboncuk, hibrit eğitim modelinin uygulanabilirliğinin zor olduğunu, ilkokul 4. sınıftan itibaren eğitimin 'asenkron' yapılması gerektiğini söyledi.

HAVA ASAL | KARAR

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ilk olarak 11 Mart 2020'de görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hayatımızdaki tüm normalleri değiştirdi. Gündelik yaşam, iş yaşamı, okul hayatı en fazla etkilenen alanlardan oldu. Bu süreçte milyonlarca öğrenci uzaktan eğitimle tanıştı. Eğitimi baştan sona değiştiren koronavirüsün etkileri kalıcı hale gelirken, yüz yüze eğitimin bundan sonra nasıl devam edeceği ise hala muallak...

Yeni dönemde hibrit, aşamalı seyreltilmiş ve yüz yüze eğitim modeli tartışılırken, yeni dönemde yeni sorunlara karşı nasıl bir yol izleneceğine ilişkin KARAR'a konuşan Eğitim ve İletişim uzmanı Ece Karaboncuk, hibrit eğitimin kalıcı hale gelerek 'asenkron eğitim'e dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Ece Karaboncuk'un açıklamaları şöyle:

Soru: 2020 Mart ayından beri okullar kapalı ve bu süreçte yeteri kadar sosyalleşemeyen , dışarıda enerjilerini atamayan çocuklarda ne tür psikolojik ve ya sosyal sıkıntılar oluştu? Okullarda yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte ne tür sorunlarla karşılaşacağız?

"Bence bu süreçte Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı sorunlarla karşılaşacağız. Bir kere herkes durumu aynı görmediği için sorunlar da farklı olacak. Her bölgede farklı sorunlar var. Türkiye öyle bir mozaik ki her grubun sorunları farklı. Sanki sorun tekmiş ve çözüm de tekmiş gibi davranıyoruz. Ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Dezavantajlı öğrenciler olarak gördüğümüz öğrenme zorluğu çeken öğrenciler bu dönemde avantajlı konuma geçtiler. Akran zorbalığı yaşayan ve bu nedenle uyum ve öğrenme sorunu yaşayan öğrencilerde pandemi sürecinde avantajlı gruba geçiş yaptı. Örneğin benim disleksi sorunu olan 9 yaşındaki kızım uzaktan eğitimde dezavantajlı gruptan çıktı ve avantajlı bir konuma geldi. Yani baskıya, akranları tarafından dışlanmaya maruz kalmadığı için çok daha rahat öğrendi ve kendisini geliştirdi. Yani işler tersine döndü diyebiliriz.

hibrit-egitim.jpg

'EN ÇOK BİRİNCİ SINIFLAR ŞAŞIRTTI'

Beni en çok şaşırtan şey bu dönemde ilkokul birinci sınıflardaki çocukların çok okuma yazma sorunu olmadı. Okumayı yazmayı öğrenme süreçleri normal seyrinde gitti. Ancak bu çocukların sosyalleşme ve duygusal gelişimleri çok geride kaldı. Ama şehirde anaokulundaki çocuk öğretmenine sarılamıyor. Buradaki tek ortak sıkıntı bağlanma sorunu olacaktır.

Okulun açılması bu anlamda iyi olacak. Fakat ben üst kademelerde  birçok çocuğumuzun öğrenme anlamında sorun yaşadığını düşünmüyorum.

Köyde yaşayan  çocuklar pandemiden en az etkilenen grup durumunda. Köy çocukları okullarına gidemedi ama dışarı çıkabildi. Günlük yaşamlarına devam edebildiler. Şehirdeki çocuklar kadar dört duvar arasında kalmadılar."

seyreltilmis-egitim.jpg

Soru: Çocukların okullara gönderilip gönderilmemesi konusunda son karar velilere bırakılıyor. Kronik rahatsızlığı olan çocuklar ya da evde hastası olan aileler çocuklarını okullara göndermeme kararı alabilir. Bu durumdaki çocuklar ne olacak?

"Bir de sınıfın yarısı evde yarısı okulda olacak bu da çok değişik bir durum. Düşünsenize siz evde yaşlı olduğu için çocuğunuzu okula göndermiyorsunuz, çocuk sınıftaki arkadaşlarını kameradan görüyor. Bu durum çocuğun gelişiminde ciddi sıkıntılara neden olur."

hibrit-egitim-eyreltilmis-egitim.jpg

Soru: Hibrit eğitimde neler olacak? Hangi zorluklarla karşılaşacağız?

"Hibrit eğitim modeli de zor bir şey. Okullar da şaşkın durumda. Sınıfın yarısı var yarısı yok nasıl yapacağım diyor. Bazı sınıflarda akıllı tahta yok. Çocukların okula gidememesinden daha büyük kaos var mı? Çok sıkıntılar var. Çocuklarımız çok sıkkınlar, tedirginler, bezginler. Bırakın çocukları öğretmenler de öyle. Öğretmenlerin yükü çok ağır. Öğretmenler yüz yüze eğitim mi uzaktan eğitim mi şaşırmış durumdalar. Hangisine nasıl yetişeceklerini şaşırdılar. 

ece-karaboncuk-kimdir.jpgEce Karaboncuk

'4. SINIFTAN İTİBAREN ASENKRON EĞİTİM YAPILMALI'

Okulların deneyim noktası olması gerektiğine öğrenmenin ise uzaktan asenkron yapılması gerektiğine inanıyorum. İlkokul 4. sınıftan itibaren çocuklar öğrenme süreçlerini akıllı cihazlarından asenkron olarak gerçekleştirebilirler. Daha sonra okulda da bunun deneyimini yaşayıp sosyalleşebilirler. Böyle bir eğitim sistemi yaratabilirsek biz bu işten avantajlı çıkabiliriz. 

Bence öğretmenin seçilme sürecinden başlayarak pek çok şey değişmeli. Öğretmenler birinci olarak mentörlük becerilerini, ikincisi soru sorma beceresini, üçüncüsü de danışmanlık becerilerini geliştirmeleri gerekir. Öğretmenleri buna göre yetiştirmek gerekiyor. Türkiye'de kimin öğretmen olacağına sadece puanıyla bakıyoruz. Çok fazla eğitim fakültesi var. eğitim kalitesi de son derece düştü. Eğitimdeki sorunlar tek değil pek çok sorunla karşı karşıyayız."

ASENKRON EĞİTİM NEDİR?

Eğitmen ve öğrencinin farklı yerlerde (uzaktan) ve farklı zamanlarda (asenkron) etkileşime girdiği eğitime “Online banttan eğitim” denir. Online banttan eğitim aynı zamanda “Asenkron uzaktan eğitim” eğitim diye de adlandırılabilir.

ECE KARABONCUK KİMDİR?

Ece Karaboncuk, ODTÜ`de aldığı Fizik eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi’nde İletişim okudu.

Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Eğitim Programları ve Öğretimi” alanında tamamladı. 

Hem eğitimci hem de iletişimci olarak TV8, CNN Türk ve 360 TV gibi ulusal televizyon kanallarında on yıldan fazla süre eğitim programları hazırladı ve sundu. 

Kurucu ortağı ve editörü olduğu “Eğitim ve Eğitim” platformunda özellikle öğretmenlerin mesleki gelişimine destek olan referans niteliğindeki canlı yayınlarıyla öğretmen adaylarına eğitim veriyor. 

Ece Karaboncuk, aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi, Medipol Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Eğitim Sosyolojisi, Etkili İletişim, Eleştirel ve Analitik Düşünme, Öğretimi Bireyselleştirme ve Uyarlama, Eğitimde Program Geliştirme dersleri vermekte.
 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN