02.04.2020  14:25
SON GÜNCELLEME: 
02.04.2020  21:28

İBB Başkanı İmamoğlu: Sokağa çıkma yasağını 10 gün sonra ilan etmek çok geç olur

İBB Başkanı İmamoğlu, 8 bin 852 korona vakasının olduğu İstanbul için sık sık tekrarladığı sokağa çıkma yasağı önerisini, dün açıklanan verilerin ardından bir kez daha tekrarladı. İmamoğlu, "10 gün sonra ilan etmek çok geç olur" diye konuştu. 

+
-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, T24 Yazarı Murat Sabuncu'nun sorularını cevapladı.

Koronavirüs vakalarının yüzde 60'ının olduğu İstanbul için sık sık sokağa çıkma yasağı talep eden İmamoğlu, çağrısını yineledi. 

Sokağa çıkma yasağı talebinin İl Pandemi Kurulu'ndaki bilim insanları ile belediye bünyesindeki bilim kurulu tarafından da dile getirildiğini aktaran İmamoğlu "10 gün sonra ilan etmek çok geç olur" dedi.

İKTİDAR PARTİSİ DİRENİYOR, BU ÇOK AÇIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dar gelirli aileler için başlattığı bağış kampanyasının 'Valilikten izin alınmadığı" gerekçesiyle durdurulmasını da değerlendiren İmamoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'ndan iki kere telefonla randevu istedim, Sayın Vali'ye 35 gün sonra ulaştım; bu çok acı" dedi.

Bağışlarla toplanan paraların bloke edilmesini kınadığını belirten İmamoğlu, 230 bin aileye sosyal yardım sağladıklarını, 100 bin yeni başvuru olduğunu söyledi.

CUMHURBAŞKANI'NIN DİYALOG HASSASİYETİ VAR AMA

Maksimum diyalog hassasiyeti içinde olduğunu ifade eden İmamoğlu "Cumhurbaşkanının açıklamasından yaklaşık 30 -35 gün sonra Valililik tarafından davet edildim; bu çok acı bir şey" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iki kez telefonla görüşme talebi istediğini de ilk kez açıkladığını belirten İmamoğlu diyalogdan uzak olmadığını, devlet hiyerarşisi içinde görevini yapma çabası içerisinde olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, bağış kampanyası hakkında söylediği "devlet içinde devlet" sözlerini hatırlatan İmamoğlu " Belediyeler devletin bizzat kendisidir, bunu bilmeyenler Anayasa'ya baksın" diye konuştu.

Kampanya sürecinin iptal edilmesiyle birlikte İçişleri Bakanı Soylu ile konuştuğunu "Cumhurbaşkanının başlattığı kampanyadan önce başlattıklarını aktardığını söyledi.

İETT otobüslerinin dolu olduğunu yönündeki haberleri de hatırlatan İmamoğlu "Sayın İçişleri Bakanı bunu yayan trolü araştıracağına belediyeyi sorguluyorsun. Anayasal suç işliyorsunuz. Sayın Bakan bu işleri bırakıp ülkenin temel sorunu üzerine yoğunlaşmalı" dedi. 

İmamoğlu vatandaşın suyunun ve doğalgazının kesilmeyeceğini taahhüt ettiğini belirten İmamoğlu, BOTAŞ'a da ödemelerin ötelenmesi için başvuru yaptıklarını onlardan yanıt beklediklerini söyledi. 

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Koca, toplam vaka sayısının 15 bin 679'a, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 277'ye yükseldiğini açıkladı.

Bakan Koca, il il Türkiye'deki koronavirüs vakalarının ve ölümlerinin sayısını da açıkladı. Bütün illerde vaka bulunduğunu açıklayan Koca, en çok vakanın yüzde 60 ile İstanbul'da (8 bin 852) olduğunu belirtti. İstanbul'u ise İzmir, Ankara, Kocaeli izledi. 

Koca ayrıca 601 sağlık çalışanında da koronavirüs tespit edildiğini belirtti. 

DİĞER HABERLER
Aranan göktaşı Erzurum'da bulundu
Gözler Beştepe'de
Cennette 120 gün geçirdim
CHP'li Mahmut Tanal'a ölüm tehdidine takipsizlik
Bir Zamanlar Çukurova bu hafta da yok
Mucize Doktor'u yeni bölümü heyecanla bekleniyor
Sarhoştum hatırlamıyorum