İkinci sınıflar için okulların açılış tarihi | İlkokul ikinci sınıflar ne zaman okula başlar?

MEB'in 2020-2021 eğitim takvim belli oldu! Bir süredir tartışma konusu olan, koronavirüs (corana virüs) salgın hastalığı vakalarında artış yaşanması 'ilkokullar ne zaman açılacak?' ve 'okulların açılışı ertelendi mi?' sorularının sorulmasına neden olmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yeni okul sezonunun ne zaman başlayacağını kamuouuyla paylaştı. Detaylar haberimizde...

İkinci sınıflar için okulların açılış tarihi | İlkokul ikinci sınıflar ne zaman okula başlar?

'İkinci sınıflar ne zaman okula başlayacak?', 'İlkokul 2. sınıf okul açılış, kapanış ve tatil tarihleri belli oldu mu?', 'Okullar ne zaman açılıyor?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. İlkokul, ortaokuli lise sınıflarının 2020-2021 sezonunda ne zaman açılacağı nihayet netlik kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların açılış tarihi, kapanış tarihi ve tatil günlerini açıkladı. İkinci sınıfların ne zaman okula başlayacağını merak eden veliler, Bakan Ziya Selçuk'un yeni okul sezonuyla ilgili açıklamalarını nardından okul malzemeleri için kırtasiye ürünleri alışverişine başladı. İşte detaylar...

İLKOKUL İKİNCİ SINIFLAR NE ZAMAN OKULA BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim yılının 31 Ağustos 2020'de uzaktan eğitimle açılacağını, yüz yüze eğitime 21 Eylül 2020'den itibaren aşamalı ve seyreltilmiş şekilde geçileceğini bildirdi.

İlkokul 2. sınıflar da 31 Ağustos'ta uzaktan eğitime, 21 Eylül'de normal eğitime başlayacaktır.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 eğitim-öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

"Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor."

Hazırlanan destek materyalleriyle öğrencilerin yanında olmaya devam edeceklerini dile getiren Selçuk, okullar açıldığında öğrencilere, öğretmenlere, okulların destek personeline, servis sürücülerine varana kadar okullarla ilgili herkesin sağlık durumunun HES kodları marifetiyle takip altında olacağını bildirdi.

Bakan Selçuk, ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konulmuş kişilerin bu sistem sayesinde tespit edileceğini ve gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.

MASKE TEDARİKİNİ BAKANLIK SAĞLAYACAK

Servislerde, okul bahçesine, binasına girişte, ders başlayana kadar maske ve benzeri hususlardaki standartların daha önce hazırlanan kontrol kılavuzu çerçevesinde belirlendiğini anımsatan Selçuk, bu kapsamda hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de veliler için bir takım rehberler hazırlandığını kaydetti.

Ziya Selçuk, teneffüslerde ve benzeri durumlara ilişkin standartların da bu kılavuzlarda yer aldığını ve zamanı geldiğinde ayrıntılı biçimde bunları açıklayacaklarını anlattı.

Maske tedarikinin Bakanlık tarafından da sağlanacağını, okulların hijyen standartlarını geliştirmek üzere çeşitli kurumlarla çalışmaları devam ettirdiklerini aktaran Selçuk, bu standartların denetimi için 2 bin denetmenin şu anda sahada ve okullarda olduklarını ve her bir okulun standardını gözden geçirdiklerini ifade etti.

Okulun ilk haftasında da özel bir uyum programı ortaya koyacaklarına işaret eden Bakan Selçuk, "Yani öğretmenlerle ilgili daha önce bir çalışmamız olacak ama çocuklarımız için de 1 hafta boyunca uyum çalışmaları konusunda açıklamalarımız devam edecek." diye konuştu.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN