26.03.2020  18:33
KAYNAK: 
KARAR

İngiltere'de 15 dakikada sonuç veren koronavirüs testleri halka dağıtılacak.

İngiltere'de 15 dakika içinde sonuç veren koronavirüs testlerinin önümüzdeki günlerde halka dağıtılacağı açıklandı. Test parmaktan alınan bir damla kan ile yapılıyor.

+
-

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) Direktörü, Koronavirüs için 15 dakikada sonuç veren evde test kitlerinin önümüzdeki günlerde Britanya halkına sunulacağını söyledi.

İndependent Türkçe'de yer alan habere göre, PHE'nin Ulusal Enfeksiyon Servisi Direktörü Profesör Sharon Peacock, testlerin onay aldıktan sonra topluma dağıtılacağını söyledi.

BİR DAMLA KAN İLE SONUÇ ALINIYOR

Antikor adı verilen test parmaktan alınan bir damla kan, hamilelik testine benzeyen bir alette analiz ediliyor. Fakat test sadece Covid-19'un bir insana daha önce bulaşıp bulaşmadığını haber veriyor.

Peacock, antikor testinin günler içinde erişilebilir olacağını belirterek, şöyle devam etti:

"TOPLUMA DAĞITILACAKLAR"

"Birkaç milyon test kullanmak için satın alındı. Bunlar yepyeni ürünler. Yaptıklarını iddia ettiği işleri gerçekleştirdiklerinden emin olmalıyız. Bu hafta test edildikten sonra, testlerin ilk partisi de geldiğinde topluma dağıtılacaklar.

"Şu anda, yalnızca hastaneye kabul edilen hastalar rutin Covid-19 testine tabi tutuluyor. Günde 5 binle 6 bin arasında kişi test ediliyor fakat hükümet bu sayıyı dört hafta içinde günde 25 bin teste çıkarmayı planlıyor."

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise salı günü hükümetin milyonlarca test aldığını ve milyonlarcasının da siparişini vermek üzere olduğunu söylemişti. 

DİĞER HABERLER
Bu da fatura kuyruğu!
Cezaevi personeli evine gönderilmeyecek
AÖF ara sınavları internetten yapılacak
Eski Bakan Çulhaoğlu koronavirüse yakalandı
Şırnak’ta PKK ve FETÖ operasyonu
Türkeş'i anma törenleri koronavirüs nedeniyle iptal edildi
Sokağa çıkma yasağında tereddüt edilmemeli