24.05.2020  19:17
SON GÜNCELLEME: 
24.05.2020  21:22
KAYNAK: 
AA

İngiltere'de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 36 bin 793'e yükseldi

Son dakika haberi... İngiltere'de koronavirüs (corona virüs) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 118 artarak 36 bin 793'e yükseldi.

+
-

Başbakan Boris Johnson'ın günlük basın toplantısında verdiği bilgiye göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle hastane, huzurevi ve kendi evlerinde ölenlerin sayısı 118 artışla 36 bin 793 oldu.

Vaka sayısı da 2 bin 409 artışla 259 bin 559'a çıkarken son 24 saatte yapılan 110 bin 401 testle toplam test sayısı 3 milyon 458 bin 905'e yükseldi. 

İngiltere, Kovid-19'a bağlı ölüm sayısı bakımından dünyada ABD'den sonra ikinci, Avrupa'da ise birinci sırada bulunuyor.

KARANTİNA KURALLARINI İHLAL ETTİĞİ İDDİALARI

Bu arada Johnson, Kovid-19 belirtileri göstermesine rağmen Londra'daki evinden 400 kilometre uzaklıktaki ebeveynlerinin evine giden başdanışmanı Dominic Cummings'in kuralları ihlal etmediğini savundu. 

Cummings ve eşinin virüs kapmaları nedeniyle 4 yaşındaki oğullarının bakımı için seyahat ettiğini ve bunun da kurallara aykırı olmadığını belirten Johnson, başdanışmanının sorumlu davrandığını savunarak, görevden alma çağrılarını reddetti. 

İSTİFASI VEYA GÖREVDEN ALINMASI İSTENMİŞTİ  

Mart ayı sonunda Kovid-19 semptomları göstermeye başlayan Cummings'in, sokağa çıkma kısıtlamaları sürerken ailesiyle Londra’yı terk ettiği ve yüzlerce kilometre ötedeki ebeveynlerinin yanında kaldığı ortaya çıkmıştı.

Muhalefet partileri, ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal etmekle suçladığı Cummings'in istifa etmesi veya görevden alınması için çağrıda bulunmuştu. 

İngiltere'de hükümetçe getirilen kurallar kapsamında belirti gösteren kişilerin en az 7 gün evden çıkması, genel olarak halkın da hasta olmasalar bile şehirler arası seyahat yapmaları ve hane halkı üyesi olmayan aile bireyleriyle kalmaları yasaklanmıştı.

DİĞER HABERLER
Kadın cinayetleri de normale döndü!
Atatürk'e hakaret etti, görevden uzaklaştırıldı
Tugva'dan Ayasofya için dijital halı kampanyası
Parçalı ay tutulmasının burçlara etkileri yorumlandı
Oğlunu 4 kurşunla vurdu
Doğu Karadeniz için sağanak yağış uyarısı
Komisyona çağrıldınız gelmediniz, gelin!