25.05.2020  12:02
KAYNAK: 
SPUTNIK

İran'ın gönderdiği 2 petrol tankeri Veneuzela'ya ulaştı

İran'ın Venezuela'ya gönderdiği 5 akaryakıt tankerinden ilk ikisi ülkeye ulaştı. ABD gemilere müdahale edebileceğini ima etmişti.

+
-

İran'a ait 5 petrol tankerinden ilk ikisinin ABD'nin herhangi bir müdahale girişimiyle karşılaşmadan Venezuela kara sularına ulaştığı bildirildi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İran ve Venezuela zor zamanlarda her zaman birbirlerine destek oldular" ifadesini kullandı.

ABD'NİN MÜDAHALESİ OLMADI

Venezuela'ya ilk ulaşan Petrol tankeri 'Fortune', ABD'nin herhangi bir müdahale girişimi ile karşılaşmadı.

Öte yandan Venezüellalı yetkililer geminin gelişini kutladı.

İKİNCİ TANKER DE ULAŞTI

'Fortune' tankerinin ardından ikinci tanker 'Forest' da Venezüellaya ulaştı. 

Venezüella'ya gidecek toplam 5 tankerden kalan üçünün ise yolda olduğu biliniyor. Bu üç geminin isimleri ise 'Faxon', 'Petunia' ve 'Clavel' oldukları belirtildi.

RUHANİ, ABD'Yİ UYARDI

​Dün ise, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Venezüella'ya akaryakıt taşıyan ülkesine ait petrol tankerlerine ABD'nin olası müdahalesinin Washington için sorunlara yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

Öte yandan, İran devlet televizyonunun konuyla ilgili haberinde de, tankerlerin de Atlas Okyanusu'nda Venezüella'ya doğru yola devam ettiği belirtilmişti.

1 MİLYAR VARİL AKARYAKIT TAŞINIYOR

İran'a ait tankerlerin toplam 1 milyon 53 bin varil akaryakıt taşıdığı kaydedilmişti.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezüella, yaptırımlar ve ekonomik kriz nedeniyle petrol rafinerilerini etkin çalıştıramıyor. ABD'nin ağır yaptırımlar uyguladığı İran ise ürettiği petrolü satmakta zorlanıyor.

İRAN'DAN YARDIM İSTEMİŞTİ

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, rafinerilerin çalışamaması nedeniyle ülkedeki benzin sıkıntısını önlemek için İran'dan yardım istemesi üzerine akaryakıt taşıyan 5 tanker Venezeula'ya gönderilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ABD yönetiminden ismi açıklanmayan üst düzey yetkili, İran'ın Venezüella'ya gönderdiği yakıt tankerlerine ilişkin alınacak önlemlerin masaya yatırıldığını bildirmişti.

GEMİLER TACİZ EDİLDİ

​Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise 14 Mayıs'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Venezüella'ya benzin getiren gemileri taciz ettiğini belirterek, "Bu, uluslararası yasaların ve Venezüellalıların temel haklarının açık ihlalidir" ifadesini kullanmıştı.

Tahran, tankerlere müdahale edilmesi halinde misillemede bulunacağı uyarısında bulunurken Caracas yönetimi de ülkenin kara sularına ulaştığı andan itibaren ordunun tankerlere eskortluk edeceğini duyurmuştu.

ABD ASKERİ VARLIĞINI ARTIRMIŞTI

ABD, nisan ayında Venezüella'nın çevresindeki askeri varlığını 'uyuşturucuyla mücadele' gerekçesiyle artırmış ve Karayipler'e savaş gemileri ve uçaklar göndermişti. Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman ise üç gün önce tankerlere müdahale edileceğine dair bilgisinin bulunmadığını açıklamıştı.

DİĞER HABERLER
İstediler diye hesaba mı çekeceksiniz?
Pelikan'ı kim finanse ediyor araştırılmalı
Havai fişek uygulaması bitmiştir
Patlayıcıyı çakıl kamyonuna yüklemişler!
'Pelikan'ı eleştirdi ifadeye çağrıldı
Pelikan Örgütü'ne Pelikan Örgütü demeyelim mi?
AÖF diplomaları için gözler üniversitede