04.06.2020  19:28
KAYNAK: 
MADRİD/AA

İspanya'da koronavirüs nedeniyle 5 kişi daha hayatını kaybetti

İspanya'da koronavirüs (corona virüs) nedeniyle son 24 saatte 5 ölüm daha açıklandı. Ülkede toplam can kaybı sayısı 27 bin 133'e yükseldi.

+
-

İspanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından son 24 saatte 5 artışla toplamda 27 bin 133 kişinin öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgınıyla ilgili ölü ve vaka sayılarını güncelledi.

5 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Kovid-19 kaynaklı ölümlerde 1-3 Haziran arasında sadece bir artış açıklanan ülkede, bu sayı bugün 5'e çıktı.

Kovid-19'a bağlı haftalık ölüm sayısı ise 56 olarak verildi.

195 YENİ VAKA VAR

PCR testlerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısının 195 olduğu ve toplam vaka sayısının 240 bin 660'a yükseldiği kaydedildi.

İspanya Pediatri Derneği Sözcüsü Cristina Calvo da salgının başından bu yana ülkede 1400 kadar çocuğa Kovid-19 bulaştığını ve bunların yaklaşık dörtte birinin tedavisinin hastanede yapıldığını bildirdi.

SAYILAR ÖRTÜŞMÜYOR

Kovid-19 verilerinde özerk yönetimler ve Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlar birbirleriyle örtüşmezken, salgının en yoğun görüldüğü Madrid ve Katalonya bölgelerindeki yerel yönetimler ölü ve vaka sayılarını yaklaşık iki kat daha fazla açıklıyor.

Diğer yandan İspanya'nın en turistik bölgelerinden olan ve 1 Temmuz'dan itibaren turist kabul etmeye başlaması öngörülen Balear Adaları'nın özerk hükümeti, bundan sonra Kovid-19 ile ilgili ölü ve yeni vaka sayılarını kamuoyuyla günlük olarak paylaşmayacaklarını duyurdu.

OHAL 21 HAZİRAN'A UZATILDI

Kovid-19'dan dolayı 21 Haziran'a kadar olağanüstü halin (OHAL) uygulanacağı İspanya'da, 1 Temmuz'dan itibaren kısıtlı ve bölgesel boyutta yabancı turist kabul edilmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin bugün yabancı basın mensuplarıyla bir görüşme yapan Turizm, Endüstri ve Ticaret Bakanı Reyes Maroto, OHAL'in bitmesiyle birlikte 22 Haziran'da Portekiz ve Fransa ile kara sınırlarının açılacağını söylese de daha sonra yapılan yazılı açıklamada bu tarih 1 Temmuz olarak düzeltildi.

PORTEKİZ'DE SON DURUM

Portekiz hükümeti ise Kovid-19'dan son 24 saatte 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve salgından ölenlerin toplam sayısının 1455'e çıktığını açıkladı.

Ülkede 15 Mayıs'tan bu yana salgınla ilgili en düşük günlük ölüm sayısının tespit edildiği bildirildi.

Ayrıca son 24 saatte, yüzde 95'i başkent Lizbon'da olmak üzere 331 yeni vaka tespit edildiği ve şimdiye kadar Kovid-19 bulaşanların sayısının 33 bin 592'ye çıktığı bildirildi. 

Kovid-19'dan iyileşen hastaların sayısı 20 bin 323 olarak verildi.

DİĞER HABERLER
Tabancayla oynayan 8 yaşındaki çocuk kendini vurdu
AK Parti Gerze İlçe Başkanı Vahdettin Özdemir istifa etti
Kadın cinayetleri normalleşmeyle arttı
O işçiye İBB sahip çıktı
Libya Libyalılarındır
3 gün önce kaybolan gencin cesedi bulundu
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi