İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite ücretleri ne kadar? AUZEF başvuru şartları belli oldu

İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite ücretleri ne kadar? AUZEF başvuru şartları belli oldu

Sınavsız ikinci üniversite imkanından yararlanmak isteyenler, İstanbul Üniversitesi ikinci üniversite ücretleri ile ilgili bilgiye erişmek istiyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılında uzaktan eğitim ve ikinci üniversite ücretleriyle ilgili son dakika bir açıklama yapıldı.

Sınavsız ikinci üniversite imkanı bulunan 4 yıllık lisans mezunları, AUZEF başvuru şartları ve ikinci üniversite kayıt ücretlerini öğrenmeye çalışıyor. ÖSYM, ikinci üniversiteyi İstanbul Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler için başvuru şartlarını açıklamıştı. Bu başvurularda öğrencilerden herhangi bir katkı payı alınmıyor.

Yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için uzaktan ve ikinci öğretim ücretlerinde geçen seneye göre değişiklik yapılmadı.

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararda, yükseköğretim kurumlarının cari hizmet maliyetlerine birinci öğretim ile açık öğretimde devlet ve öğrenci tarafından yapılacak katkı payı tutarları ile 2. ve uzaktan öğretim öğrencilerinin öğrenim ücreti tutarları paylaşıldı.

Buna göre, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde öğrenimini sürdüren ya da yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, öğrenci katkı payı alınmayacağı vurgulandı. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarlarının devlet tarafından karşılanacağı belirtildi.

Bu doğrultuda, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde devlet tarafından karşılanacak öğrenci katkı payı tutarları yüzde 20 artırımlı olarak ödenecek.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İKİNCİ ÜNİVERSİTE BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda paylaşılan üniversitelerde hâlen öğrenci olan veya bu programlardan mezun olanlar,

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans/ön lisans seviyesindeki programlarına herhangi bir biçimde kayıtlı/mezunu yabancı uyruklu öğrenciler,

Lisans öğrencileri/mezunları önlisans ve lisans programlarına,

Önlisans öğrencileri/mezunları önlisans programlarına,

Yurtdışında lisans derecesindeki yükseköğretim kurumlarını tamamlayarak, Yükseköğretim Kurulu Baskanlıgı’ndan (YÖK) denklik belgesi bulunanlar fakülte programlarına başvuruda bulunabilir.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ ŞÖYLE:


Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN