İstanbul Valiliği'nden Ataşehir Belediyesi için inceleme talebi

İstanbul Valiliği'nden Ataşehir Belediyesi için inceleme talebi

İstanbul Valiliği, imar yolsuzluğu iddialarıyla ilgili Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediye çalışanları hakkında İçişleri Bakanlığı'na inceleme talebinde bulundu.

İstanbul Valiliği Ataşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiaları ile harekete geçti. 

Ataşehir İçerenköy Mahallesi'nde yaşanan Ş.D., İstanbul Valiliği'ne şikayet dilekçesi yollayarak Ataşehir Belediyesi'nin bir inşaatta imar yolsuzluğuna göz yumduğunu öne sürdü. Valilik, şikayet üzerine inceleme başlattı.

İÇİŞLERİ'NE 'İNCELEME' BAŞVURUSU

Yapılan inceleme sonrası hazırlanan ön araştırma raporunda, inşaat şirketinin projeye uymadığı belirtildi. Bunun üzerine İstanbul Valiliği, ön araştırma raporuyla birlikte İçişleri Bakanlığı'na başvurdu.

İçişleri Bakanlığı'na gönderilen Vali Ali Yerlikaya imzalı dilekçede, "Söz konusu parselde imar planına göre 954,84 metrekare fazla emsal kullandırılması ve mahallinde yapılan incelemede 2. blokta proje aykırı olarak açık balkon şeklinde belirtilen alanların kısmen kapalı alan haline getirildiği anlaşıldığından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediyenin ilgili diğer görevlileri hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna göre Ön İnceleme Yaptırılması gerektiği kanaat ve sonucuna varıldığı belirtilmiştir" denildi.

Olayı ihbar eden Ş.D.'in avukatı Hülya Yüksel, "Yapılan bu yolsuzluktan müvekkilim mağdur olmuştur. Bu mağduriyetten dolayı İçişleri Bakanlığı'na ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Ataşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Habere konu olan binalar, İçerenköy Mahallesi’nde 205 pafta, 3278 ada 167 parselde 3 blok halinde inşa edilmiştir" denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Projelerde yaptığımız detaylı incelemeye göre;
 
• 1988 tarihinde kat maliklerinin kurduğu yapı kooperatifinin talebi üzerine 3 blok için yapı ruhsatı verilmiştir.

• Yapı ruhsatı verildiği tarihten sonra, kooperatif tarafından 1 blok tamamlanmış, diğer iki blok yapılmamıştır.

• Bu süre içinde Kooperatif varlığına son vermiş, 2014 yılında malikler kalan 2 blok için inşaat ruhsatı talep etmiştir.

• Söz konusu bölgede parselin emsal değeri 1986 yılına kadar 1.8’iken, bu tarihten sonra 2.07 değerine çıkarılmıştır.

• 1988 yılında ise 100 daireyi sağlayan kooperatifler için emsal değeri yüzde 15 oranında artırılmış ve kooperatif binaları da bu değere göre ruhsatlanmıştır.

• Söz konusu 3 blokluk binanın 1988 yılında inşa edilen ilk bloğuna yüzde 2.07 emsal ve kooperatiflere tanınan yüzde 15’lik artırım hakkı gözetilerek ruhsat verilmiştir.

• 2014 yılındaki ruhsat talebi ise, kooperatif varlığını sonlandırdığı için kooperatiflere verilen yüzde 15’lik artırım düşürülmüş ve mevcut 2.07 emsal değerine göre inşaatlara emsal hesabı yapılmıştır.
Her 3 blok içinde iddia edildiği biçimde herhangi bir emsal fazlalığı bulunmamaktadır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN