01.10.2019  06:19

700 yıllık Ceneviz surlarının son durumu havadan görüntülendi

Beyoğlu’nda bulunan Cenevizlilerden kalan surlar can çekişiyor

+
-
Yaklaşık 700 yıllık tarihi surların son hali ise havadan görüntülendi.

Beyoğlu’nda bulunan, 13’üncü yüzyılda Cenevizliler tarafından yapılan Galata surları adeta can çekişiyor. Surların belirli bölgelerindeki açılmalar dikkat çekerken, vatandaşlar tarihi surlar için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan, Galata Kulesi ve çevresindeki yaklaşık 700 yıllık tarihi surlar havadan görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde surların son hali de gözler önüne serildi. Tarihi surlardaki açılmalar devam ederse surların üzerinde bulunan Saint Pier Kilisesi de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

“Aslında burası çok önemli bir yer, kimse bilmiyor gelmiyor”

Tarihi surların tehlike altında olduğuna dikkat çekerek bir an önce onarılması gerektiğini ifade eden Celil Tunç, “Burası eskiden otoparktı tarihi yerler zarar görüyor diye otoparkı kaldırdılar. Şu an boş bir arazi hafta sonu özellikle kiliseye yabancılar geliyor. Onların dikkatini çekiyor, çok arada kaldığı için de belli olmuyor. Aslında burası çok önemli bir yer. Kimse bilmiyor gelmiyor, ticaret merkezi olduğu için fazla gelen giden de olmuyor. Bu caddede çok tarihi eser var. Bu kadar güzel bir alanımız var değerlendirilmesi gerekiyor. Hiç bakan yok, onarım yok” dedi.

İSTANBUL/İHA


(FOTOĞRAF)


GÜNÜN VİDEOSU

Annesiz kalan kuzular için ağladılar

Türkiye’nin İran sınırında meydana gelen iki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesinde sayıları binlere varan hayvan ölmüştü. Hayvan sahipleri öksüz kalan yavruları için gözyaşı döktü

DİĞER HABERLER
İran uçağı Ankara'da
Mehmet Ragıp Karcı'yı kaybettik
"Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi"
Hakareti kabul etmiyoruz
Altuğ Verdi soruşturmasında 1 itirafçı daha
Esad'a İdlib uyarısı
Org. Güler, Ürdünlü mevkidaşıyla görüştü