12.09.2019  12:55

İş dünyasından faiz kararı değerlendirmeleri

Merkez Bankası, politika faizinde 325 baz puanlık indirime gitti

+
-
İş dünyasından bu karar sonrası olumlu yönde açıklamalar gelmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 Eylül dönemi Para Politikası Kurulu (PPK) kararını açıkladı. Buna göre; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 325 baz puanlık inidirim ile yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekilmesine karar verildi.

Kararın açıklanmasının ardından dolar/TL’de düşüşler gözlendi. Güne 5,76 liradan başlayan dolar, kararın açıklandığı saat 14.00’dan sonra düşüşe geçti. Kur, yüzde 1,30’lara kadar düşüş oranıyla 5,67 seviyesine geriledi. İş dünyasından da faiz kararına ilişkin değerlendirmeler yapılmaya başlandı.

<
p>

“Bankalar indirimi kredi maliyetlerine yansıtacaktır”

TİM Başkanı İsmail Gülle, yazılı olarak yaptığı açıklamada bu karar ile birlikte bankaların kredi maliyetlerine söz konusu indirimi hızla yansıtacaklarını düşündüğünü belirterek, “Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir. Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz. Hatırlanacak olursa TCMB geçen sene Eylül ayında 625 baz puanlık bir artış kararı almış ve o tarihten bu yana yatırımlarda beklenen artış bir türlü yakalanamamıştı. Artık ihracatçılarımızın, yatırımcılarımızın önündeki en büyük engellerden birisi de deyim yerinde ise ortadan kalktı. Yatırımların ihracata, istihdama, büyümeye döneceği bir 2020 bizleri bekliyor” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı. Olpak, "İş dünyası olarak, Merkez Bankası’nın piyasalara güven veren ve küresel dinamiklerle örtüşen kararlarının devam edeceğini umuyoruz. Faiz maliyetlerinin de düşmesiyle birlikte, son dönemde gerileme yaşayan yatırımların tekrar artışa geçeceğine, artan yatırımlarla birlikte üretimin ve istihdamın artacağına inanıyoruz. Bununla birlikte, önümüzdeki süreci geçmiş dönemde yaşadığımız kayıpların telafi edilme zamanı ve ülkemizin güçlü büyüme performansını tekrar yakalayacağı bir dönem olarak görüyoruz "dedi.

“Yurt içi yatırımlarda da vites büyüteceğiz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporu ve açıkladığı gelecek beklentileriyle ekonominin kısa vadede umut vadettiğini belirten AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “TCMB’in bir önceki çeyrek verilerine göre beklentisini artırması ve faizi aşağılara çekmesiyle birlikte hem bireysel hem de ticari kredilere olan talep artacaktır. Böylece çarklar tekrar rahatça dönmeye başlayacak. Holding olarak bu dönemde Türkiye’deki yatırımlarımızda biraz yavaşlamış ama başta Yunanistan olmak üzere Avrupa’da istikrarlı büyümemizi sürdürmüştük. Türkiye’de de büyüme yeniden iş planımıza girdi” şeklinde görüş bildirdi.

Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimi kararıyla inşaat sektöründe bir nebze olsun olumlu bir hava beklediklerini aktaran Bayrak, “Hem hükümetin hem de Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmeye odaklı sıkı para politikalarının enflasyonu kademeli olarak hedeflere yaklaştıracağını ve bu şekilde de ekonominin canlanacağını bekliyoruz. Bu nedenle yurt içi yatırım planlarımızı yeniden revize ettik. Önümüzü yavaş yavaş görmeye başlayacağımız için yurt içi yatırımlarda da vites büyüteceğiz” diye konuştu.

“Merkez Bankası’nın cesur davranmasını takdirle karşılıyorum”

Yılsonu enflasyon hedeflerinin yüzde 12’ler seviyesinde beklendiği bu süreçte, dövizi hareketlendirmeden faizlerin de bu civarlara inmesinin ekonominin yeniden önemli oranda rayına gireceğinin göstergesi olacağını dile getiren ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Ülkemizde mevduatların ciddi oranda arttığı görülmektedir. Faizlerin yüksekliği paranın piyasalardan bankalara kaynamasını sağlamış ve ekonomisi fevkalade soğutmuştur. Sürecin tersine dönmesi durumunda yeniden yatırımlar ve piyasalar hareketlenecek ve işler daha iyi konuma yükselecektir. Merkez Bankasının cesur davranmasını takdirle karşılıyor, yeni dönemin hayırlar getirmesini diliyorum.”

“Faiz indirimi tüm sektörlere umut verdi”

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise açıklamasında faiz indiriminin tüm sektörlere umut verdiğini ifade ederek, devam etmesi gerektiğini belirtti.

Şahsuvaroğlu, “Ekonomi yönetiminin ve TCMB Para Politikası Kurulu’nun bu kritik önemde ve isabetli adımının, Türkiye ekonomisinin dengelemeden sürdürülebilir büyüme sürecine geçişini hızlandıracağı ve istihdama önemli bir katkı sağlayacağı yönündeki inancımız tamdır. Tüm bu gelişmelerle ertelenen iş ve alışverişlerin yeniden canlanmasıyla gayri safi milli hasıla büyümesine pozitif etki edecektir” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası 25 Temmuz’daki PPK toplantısında politika faizini 425 baz puan indirimle yüzde 19,75’e düşürmüştü. Bu yıl içerisindeki diğer PPK toplantısı ise 24 Ekim’de gerçekleştirilecek.

İSTANBUL/İHA


DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den 7 ile sağanak uyarısı
Şoför yolcuyu bıçakladı
Fiziki saldırıya dönüşmeden önlendi
Hangi siyasetçi böyle çalıştı?
Online eğitim sınıfta kaldı
Yürüyemiyor ve emekleyemiyorum...
Cübbeli Ahmet ifadeye çağrıldı