22.05.2020  17:06
SON GÜNCELLEME: 
22.05.2020  17:09
KAYNAK: 
ROMA/AA

İtalya'da korona eğrisi düştü: Salgında istikrar sağlandı

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Prof. Silvio Brusaferro, ülke genelinde koronavirüs (corona virüs) salgını eğrisinin istikrarlı biçimde düştüğünü söyledi. Prof. Brusaferro, ayrıca 'Vakalardaki düşüşe rağmen virüsün etrafta dolaşımı sürüyor. Kişisel önlemlerin gevşetilmesine izin veremeyiz' uyarısında bulundu.

+
-

İtalya'nın başkenti Roma'da salgına ilişkin haftalık verilerin açıklandığı basın toplantısında konuşan İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Prof. Silvio Brusaferro "Salgın eğrisi, istikrarlı biçimde düşmekte" dedi.

Brusaferro, ülke genelindeki bütün bölgelerde düşüşün birbirinden farklılık gösterse de sürdüğünü ancak bölgelerdeki gidişatın ülkeyi üçe böldüğünü kaydetti.

"DÜŞÜŞE RAĞMEN VİRÜS DOLAŞIYOR"

Salgından en çok etkilenen ve en çok can kaybının yaşandığı Lombardiya bölgesinde de salgının düşüşte olduğunu aktaran Brusaferro, "Bu olumlu bir işaret." dedi.

Brusaferro, "(Vakalardaki) Düşüşe rağmen virüsün etrafta dolaşımı sürüyor. Kişisel önlemlerin gevşetilmesine izin veremeyiz." diye konuştu.

"İLERLEYEN HAFTALAR VAKALAR ARTABİLİR"

Silvio Brusaferro, ilerleyen haftalarda vaka sayısında artışlar olabileceğini ancak zamanında buna önlem alabileceklerini ifade etti. 

Toplantıya katılan İtalya Eczacılar Ajansı (AIFA) Genel Direktörü Nicola Magrini de aşı konusunda ilerleme sağlanan 5-6 çalışma olduğu bilgisini verirken, ilk aşının 2021 bahar ya da yaz aylarına yetişebileceğini umduğunu belirtti. 

Bu arada Sağlık Bakanı Roberto Speranza da salgına ilişkin verilerin cesaret verici seyrettiğini, ülkenin, 4 Mayıs’ta başlayan kademeli normale dönüş sürecine ayak uydurduğunu kaydetti.

ÖLENLERİN YÜZDE 95'İ 60 YAŞ VE ÜZERİ

Basın toplantısında paylaşılan verilere göre, incelenen 31 bin 17 ölümün yüzde 95,3'ünü 60 yaş ve üzeri grup oluşturuyor. Bu grup içinde, Kovid-19’un en çok etkilediği yaş aralığı ise yüzde 40,9 (12 bin 691 kişi) ile 80-89 yaş grubu oldu. Kovid-19 vakalarının yaş ortalaması 62 olarak verildi.

DİĞER HABERLER
Bu yıl da bitmezse sokağa çıkamam
6 ilde acele kamulaştırma kararı
Salgınla mücadele bitmedi, rehavete kapılmayın
Hile yapmaya niyetliler
Yüz yüze telafi başlıyor
Komuta kademesi imha edildi
Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı