İYİ Partili Aytun Çıray'dan Akşener sorusuna cevap: Henüz konuşmadık ama...

İYİ Partili Aytun Çıray'dan Akşener sorusuna cevap: Henüz konuşmadık ama...

Emekli amirallerin açıkladığı ortak metni 'bildiri' olarak kabul etmediğini belirten İYİ Partili Aytun Çıray, medyanın tavrını eleştirdi. "Bir medya darbesiyle karşı karşıyayız" diyen Çıray, Akşener sorusunu da cevapladı: Türkiye'nin ve demokrasinin kahraman evlatları ile ilgili düşüncelerinin benden farklı olmadığını çok net biliyorum. Ankara'ya bugün geldim. Kendisiyle bu konuyu henüz yüz yüze konuşmuş değiliz.

KRT TV canlı yayınında amiraller bildirisi hakkında konuşan İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, metni 'bildiri' olarak kabul etmediğini söyledi.

Çıray şunları kaydetti: "Bildiri olması için arkasında kamu gücünün olması gerekir. Dolayısıyla uzun yıllar devlette önemli görevlerde bulunmuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şerefli mensuplarını kaygılarını dile getirdiği bir tavsiye mektubu, bir bilirkişi önerisi. Yani adını siz koyun.

"NE MUHTIRA NE DE BİLDİRİ..."

Ama bu ne bir muhtıra ne de bir bildiridir. Eğer bir bildiri arıyorlarsa Jandarma Genel Komutanlığı'nın internet sitesine girsinler, bildiri orada yazıyor. Emekli amirallerin yayımladığı yazıyı okudum. Dikkatle içeriğiyle hemfikirdim, bırakın darbeye ait bir şey imasını dahi görmedim."

"MEDYANIN TAVRI AYNI..."

Medyanın tutumunun Balyoz, Ergenekon davalarında oluşan tutum ile aynı olduğunu belirten Çıray, şöyle konuştu:

"Asıl bizi dehşete düşürmesi gereken şey, Balyoz, Ergenekon davalarının süreçlerinde olduğu gibi mevzuhur kalemler, televizyon sözcüleri dün akşam birdenbire ortaya fırladılar. Ve aynı o zaman olduğu gibi sanki adeta yeniden bir FETÖ senaryosunu izliyormuşçasına bunlar konuşmaya başladılar.

O kadar çok gürültü çıkartıyorlar ki, esasen metnin içeriği hakkında hiç konuşulmasını istemiyorlar. Metinde ne yazdıklarını eminim, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şu anda halen bilmiyor. Emekli amiraller görüş açıklamış, bunlar ne yapacaklardı Kovid-19 hakkında mı görüş açıklayacaklardı?

"O ZAMAN İLK DARBENİN ADINI KOYALIM"

Bundan bir yıl önce büyükelçiler bu mektupta yazılanların aşağı yukarı aynısını söylemişlerdi, ne için ona hiç kimse ses çıkarmadı? O zaman ilk darbenin adını koyalım. Bir medya darbesiyle karşı karşıyayız. Şimdi Yargıtay'dan bir hakim çıkıp canlı yayınlara katılabiliyor. Dünyada böyle bir şey nerede görülmüş? Yargıtay bildiri yayınlıyor, Jandarma Genel Komutanlığı bildiri yayınlıyor. Biz Yargıtay’ın bildiri yayınlamasına alışığız. Eskiden de çağırıyorlardı 28 Şubat'ta bunların hepsi oraya gidiyorlardı."

"HENÜZ YÜZ YÜZE KONUŞMUŞ DEĞİLİZ"

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in emekli amirallerin bildirisini 'zevzeklik' tanımlamasının ardından parti içinde farklı görüşlerin çıktığı yönündeki iddialar hakkında da konuşan Çıray, şunları kaydetti:

"Biz Sayın Akşener’le yanılmıyorsam 24 yıldır tanışıyoruz. Demokrasi ve Türkiye'nin kahraman evlatlarıyla ilgili düşüncelerinin benden farklı olmadığını çok net biliyorum. Ankara'ya bugün geldim.  Kendisiyle bu konuyu henüz yüz yüze konuşmuş değiliz.

Kendisine şu ya da bu şekilde başka bir bilgi gelmiş olabilir ama benim telefonla kısa görüşmemden çıkardığım şudur; Sayın Akşener, bunun bir gece vakti, birkaç kişi tarafından aynı anda sızdırılmasını kast etmiş. Yani adeta bu onun bir yanlış anlamaya neden olacağından endişe etmiş."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN