Sefer görev emri neden gelir? Sefer görevi kimlere çıkmaz? Sefer görev emri sorgulama işlemleri

Sefer görev emri neden gelir? Sefer görevi kimlere çıkmaz? Sefer görev emri sorgulama işlemleri

Sefer görev emri, çok sayıda vatandaşın merak ettiği konuların arasında yer alıyor. Sefer görev emrinin neden geldiği araştırılırken sefer emrinin kimlere çıkacağı da bu kapsamda sıkça sorgulanır.

Askerliğini bitirmiş olan fakat bazı durumlarda bu kişileri yeniden göreve çağırma olayına sefer emri denir. Askere yeninde alınma şansına sahip olan bu kişiler, ülkesinin zor bir durum içerisindeyken yanında olabilmesi ve onu koruyabilmesi olarak tanımlanır. Sefer görev emri, hiçbir şekilde kişilerin talepleri doğrultusunda oluşan bir durum değildir. Ülkede seferberlik ilan edildiği durumlarda askerliğini yapan çoğu personellere sefer görev emri gönderilir ve onlara yeniden asker olma şansı verilir.

Sefer görevi kimlere çıkmaz?

Sefer görevi alan personel, seferberlik ve savaş durumunda nereye gideceğini, ne kadar zaman kalacağını ve katılacağı birliğin adını kendisine gelen kapalı belgeden öğrenir. Yedek personele; bu belge ile birlikte sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınıp muvazzaflık dönemi sürecinde yetiştirildiği görevlere uygun olarak görevlendirme yapılır.

Sefer görev emri sorgulama

Askerlik hizmetini yapan fakat bitirdikten sonra açığa alınan tüm personeller ile birlikte aşağıda sırasıyla belirttiğimiz durumlarda olanlara sefer görev emri çıkmaz.

Seferberlik görevinin iptalini gerektiren durumlar?

- Ölüm,

- Ertelenen kişiler,

- Statüsüne göre TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında Sağlık Bakanlığının belirlediği en yakın yetkili Sağlık Kurullarından "Askerliğe elverişsiz” sıhhi kurul raporu alanlar,

- Barış dönemi içerisinde yukarı haddi bir yıldan fazla seferberlik ile savaş halinde ağır hapis cezası ya da aşağı haddi beş yıl daha fazla hapis cezasını gerektirmiş olan suçlamalardan hakkında soruşturma açılanlar,

- Seferberlik ve savaş durumlarında 1 yıldan çok hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar,

- Yurt dışında devamlı ikamet eden ve sürekli oturma belgesini konsolosluklara ibraz edenler,

Sefer görev emri iptal edilir mi?

Seferberlik tatbikatı ya da ferdi seferberlik eğitimi ile ilgili görevin iptal edilme durumu ertelenmesi maalesef mümkün değildir. Tatbikatlara ve eğitime katılmayarak bakaya kalmış olan yükümlülerin tatbikatları ve eğitimleri herhangi bir zaman tahdidi olmadan ele geçirilmesine dek sürdürülür.

Sefer görev emri sorgulama işlemleri

Sefer görev emrinin olup olmadığını anlayabilmek için internet sorgulaması kullanılabilir. Sefer görev emri sorgulama işlemi için 'https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama' adresine giriş yapıp istenen bilgileri girdikten sonra sorgulamanızı başlatabilirsiniz.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN