Bayramoğlu: Erdoğan'ın faiz açıklaması Müslümanın hem cebine hem inancına zarar veriyor

Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan Sadece Gündem programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Programda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolculuğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın enflasyon-faiz açıklamasına değinildi. Bayramoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faize ilişkin yaptığı nas söylemini "İrrasyonalite açısından vahim bir durum" diye değerlendirdi.

Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan, gündeme dair sıcak konuları Sadece Gündem programında ele aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun günledir konuşulan "Dindar kesimle helalleşmeliyiz" açıklaması hakkında Bayramoğlu, "Türk toplumu açısından önemli. Çünkü ulus-devlet inşa süreci çok acı geçti" dedi.

"ROLLER DEĞİŞTİ"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun KARAR TV'ye yaptığı, "Dindar kesimle helalleşmeliyiz" açıklaması siyasetin gündemine oturdu. Günlerdir tartışma konusu olan Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolculuğu iktidarın da gündeminde. İsmet Berkan, Kılıçdaroğlu'nun helalleşme söylemin iktidar kanadında da karşılık bulduğunu ifade etti. Berkan, Kılıçdaroğlu'nun özlenen siyasi süreci başlattığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Bunları önceden en ağır eleştiren parti CHP idi. Şu an en ağır eleştiren AK Parti. Roller değişti. Kemal Bey sadece tarihiyle barışmak istemiyor, Güncel mesajlarda veriyor. AK Parti'ye oy veren kitlede endişe var. "Kazanımlarımızda kayıp olur mu, Kültürel bir ters dalga gelir mi?" gibi düşünceler var. Kemal Bey, helalleşmede bu endişeleri gidermeye çalışıyor. Bir yandan da partisinin içinden tepki gördü. CHP içinde bu söylem biraz tepki gördü. Bundan dolayı Kemal Kılıçdaroğlu söylemini genişletti. Partisinde de bu kadar sindirilecek bir şey değil"

"Güncel siyaset çok canlanmış olması çok şeye delalet ediyor" diyen Berkan "Belli bir kesim insan sanki seçim yapılmış gibi davranıyor. CHP ve İyi partinin iktidara geleceğini düşünüyor." dedi.

"ULUS-DEVLET İNŞA SÜRECİMİZ ACIYDI"

Ali Bayramoğlu ise Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolcuğunu önemli bulduğunu ve bu süreci AK Parti'nin çözüm süreci üzerinden değerlendirerek, bu tür söylemlerin siyasette bir zamandan sonra araçsallaştığını vurguladı. Bayramoğlu,

"Çözüm süreci, Türkiye'de Erdoğan iktidarının o dönemki ihtiyaçlarının gerektirdiği bir adımdı. O adımı attı. Samimi olmadığı için bitti. Dolayısıyla yüzleşme 2003- 2004'te AK Parti'nin iktidara gelmesinden hemen sonra ortaya çıkan toplumsal bir iklimle başlayan 1915 tartışması oldu. 2005'te yapılan toplantı. Bütün bunları toplumu etkiliyor. Helalleşme açılımını Türk toplumu açısından önemli buluyorum. Ulus-devlet inşa etme sürecimiz acı. Acıların toplumuyuz. Sadece acı değil siyasi ve ekonomik gücünün inşası var" ifadelerini kullandı.

HELALLEŞME SÜRECİNDE 3 BOYUT

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme yolculuğunu 3 boyutta değerlendiren Bayramoğlu, "Birinci boyut yüzleşme, bu ahlakın merkezidir. İkinci boyut ise pozitif boyut. CHP'nin 25 yıldaki konum ile bugünkü arasında fark var. Bir yaşam biçiminin aktif temsilcisi oldu. Kültürel çatışmaların ön planındaydı o dönemler. CHP bundan yavaş kopmaya başladı. CHP için darbe önemliydi CHP sol bir görüşle gündeme getirdi. 2018'de ise çok nadir yapacakları bir şeye kalkıştı. Abdullah Gül'ü Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkarması önemliydi. O eski çatışmacı kültürden uzaklaştı. Üçüncü nokta Türk siyasetine gönderme yapmak" dedi.

"İSLAMİ KESİM TAHRİK ETTİ"

Türk tarihinden yaşanılanları yüzleşmek ve unutmak ikilemi üzerinden değerlendiren Bayramoğlu, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşme söyleminin bundan önceki dönemde aslında İslami kesimin tahrik ettiğini, pozitif açıdan etkili olduğunu düşünüyorum. Açık toplum açısından önemlidir" dedi.

CHP'nin değişimi hakkında çatışmacı süreçten uzaklaştığını ifade eden Bayramoğlu, "CHP, eski AK Parti'nin boşalttığı toplumsal merkeze girmeye çalışıyor. Bu konum Kürtler ve muhafazakar kesim. Bütün bunlar kısa vadeli seçim taktiği değil, stratejik. Daha kurucu bir siyasetle hareket ediyor" diye konuştu.

CHP, eski AK Parti'nin boşalttığı toplumsal merkeze girmeye çalıştığını ifade eden Bayramoğlu, "Bu konum Kürtler ve muhafazakar kesim. Bütün bunlar kısa vadeli seçim taktiği değil, stratejik. Daha kurucu bir siyasetle hareket ediyor" dedi.

"HELALLEŞME KAVRAMI DAHA YUMUŞAK"

Berkan ise CHP'nin önceki süreçlerine ve söylemlerine vurgu yaparak helalleşme kavramının daha kabul edilir olduğunu ifade etti. Berkan, "CHP yerel seçim öncesi yolsuzluk kelimesini kullanmadı. Onun yerine israf kelimesini kullandı. Yolsuzluk dosyaları hazırladı. Onlar içi bile "israf var" dedi. Bu seferde yüzleşme kelimesini kullanmıyor, helalleşme kelimesi kullanıyor. Bu söylem hepimizin kültüründe yeri olan daha yumuşak bir kavram. Ve daha kabul edilebilir" ifadesini kullandı

"İRRASYONALİTE AÇISINDAN VAHİM BİR DURUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında faizle mücadelede dinden örnek vererek 'faizin kesin haram olma' hükmüne atıf yaptığı sözlere birçok kesimden tepki geldi. Bayramoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz kararının din üzerinden örnek vermesinin irrasyonaliteden uzak olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz haramdır diyor ama uygulamada öyle görünmüyor. irrasyonalite açsıdan vahim bir durum. Bu sadece Müslümanların cebine zarar vermiyor, insanların inancına da zarar veriyor" dedi.

"HANGİ NAS'I SEÇELİM?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim arkadaşlara ne oluyor. Nas orda olduğuna göre sana bana ne oluyor." açıklamasına Berkan "Bunun için İslam uzmanı olmaya gerek yok. Hangi Nas? İki Nas'tan hangisini seçelim. Faizle mücadeleyi mi seçelim? Yoksa enflasyonla mücadeleyi mi? " diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN