Cem Toker: Altılı masanın adayı kadın olmalı

KARAR TV'nin Orta Dalga programında Gülay Erdemli'nin konuğu Liberal Demokrat Parti'nin Eski Genel Başkanı Cem Toker oldu. Gündemin başlıklarını değerlendiren Toker, Altılı Masanın büyük bir iş başardığını ama 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' vaadinin halka heyecan vermediğini söyledi.

UBADE EVLİ

Gülay Erdemli, konuğu Liberal Demokrat Parti'nin Eski Genel Başkanı Cem Toker ile gündemi Orta Dalga programında değerlendirdi.

'GÜÇSÜZLEŞTİRİLMİŞ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ'

Altılı Masanın yol haritası ile ilgili konuşan Toker, “Altılı Masa Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey yaptı. Hakikaten takdire şayan, tebrik etmek lazım. Ama birinci düğme yanlış iliklendi. Güçlendirilmiş Parlamenter sistem, vatandaşa heyecan vermedi.” ifadelerini kullandı. Toker, Altılı Masanın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'i yerine, “Güçsüzleştirilmiş Cumhurbaşkanlığı Sistemi” önerdi.

'MUHALEFET GÜNDEMİ BELİRLEMEDE BAŞARILI MI?'

Yıllarca muhalefeti, gündemi belirleyememe konusunda eleştirdiğini söyleyen Toker, ilk defa bir kırılmanın olduğunu, bunun da “128 Milyar Nerede?” çıkışı olduğunu belirtti. Toker, “Muhalefetin 128 milyar dolar çıkışı, iktidarın kimyasının bozulduğu bir adımdı. Ele geçirdikleri psikolojik üstünlüğü hala yeterince kullanmıyorlar! Muhalefet sadece meclis kürsüsünden yapılamaz.” ifadelerini kullandı.


'REJİM KRİZİ”

Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili olarak konuşan Toker, “Türkiye'deki ekonomik krizin %10'un ekonomiyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. %90'ı rejim krizidir, rejim krizinin ekonomiye yansımasıdır. Sermayenin kaçması, beyin gücünün kaçması, yerli sermayenin bile faizleri bu kadar düşürmelerine rağmen suni olarak, bütün bunlar rejimin getirdiği belirsizliktir. Tek adam yönetiminin getirdiği belirsizliktir.” ifadelerine yer verdi. 2023 Taslak Bütçesini de değerlendiren Toker, “Türk milleti önümüzdeki zamanlarda çift haneli enflasyonu bulursa öpsün başının üstüne koysun.” dedi

'ALTILI MASANIN ADAYI NASIL OLMALI'

Cem Toker, Altılı Masanın Cumhurbaşkanı Adayının nasıl bir profilde olması gerektiğiyle alakalı olarak da, “Kim olursa olsun, hitabet gücü çok yüksek olmalı. Vatandaşı galeyana getirebilen bir siyasetçiye karşı aday arıyorlar. Çatı adayın, soldan oy alabilen, sağ kökenli bir siyasetçi olması avantaj getirir.” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN