Ekmen: Kararsız seçmenin yüzde 60'ı AK Partili

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu oldu. Diyarbakır'da Babacan'a eşlik eden Ekmen Diyarbakır izlenimlerini anlatırken, yapılan seçim anketlerinin ölçümlerinin sağlıklı olmadığına vurgu yaparak 'Kararsız seçmenin yüzde 60'ı AK Partili'' dedi.

KARAR TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Ekmen, ''Çözüm sürecinin niyeti, arayışı, kendisi kıymetliydi. Yürütülme sürecine dair bir çok eleştiri yapabiliriz. Bu niyeti şeytanlaştırmaya, kriminalize etmeye karşıyız'' ifadelerini kullanırken yapılan seçim anket ölçümlerinin sağlıklı olmadığına vurgu yaparak 'Kararsız seçmenin yüzde 60'ı AK Partili'' dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN NİYETİ, ARAYIŞI, KENDİSİ KIYMETLİYDİ

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Diyarbakır’da düzenlediği iftar programına katıldı. Diyarbakır'da Babacan'a eşlik eden DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen Diyarbakır izlenimlerini KARAR TV'ye anlattı:

''Diyarbakır'ın ruhunda bütün problemleri Kürt meselesine bağlayan bir büyük perspektif var. Türkiye'nin merkez siyasetinde de olsa yerel sorunlar da olsa o perspektif oradadır. Diyarbakırlılar böyle gitmiyor yeni bir şey lazım ama bu yeni bir şey bize ne diyecek bizim için ne gibi bir değişiklik getirecek diyorlar. Batıda Tayyip Beye laf yetiştirirken söylenen herhangi bir cümle orada kırgınlık yaratabiliyor'' dedi. Ekmen sözlerine şöyle devam etti:

''Çözüm sürecinin bir yönüyle çok katı ve sert bir şekilde şeytanlaştıran bir söylem, tamamını mahkum eden, kriminalize eden çözüm sürecinin tüm aktörlerini yargılamaktan bahseden muhalefet aktörleri var. Bu bir yönü terörle mücadele ile askeri mücadelenin kapasite sınırları ortadayken hala şuraya yerle yeksan ederim, bu işi bitiririm gibi söylemler bulunduğunuz ortamın dayattığı ama o rasyonellikten, tarihsel yaşanmışlıktan uzak söylemler orada tekrar bir mahsuniyet yaratabiliyor, başa mı döndük denilebiliyor''

''Çözüm sürecinin niyeti, arayışı, kendisi kıymetliydi. Yürütülme sürecine dair bir çok eleştiri yapabiliriz. Bu niyeti şeytanlaştırmaya, kriminalize etmeye karşıyız. Yoksa diğer 16-17 örnek gibi çözüm süreci Türk siyasi tarihinde ders alınması gereken tecrübelerden biri olarak yerini almıştır. Kıymetini bilemedik. Bugün yeni bir çözüm süreci olmaz.''

KAYYUM BELEDİYE BAŞKANLARI MECLİS TOPLANTISI YAPMIYOR

Kürtlerin, MHP ve Perinçek İttifakı'nın getirdiği, gerçekten deli gömleği giydirilmiş bir devlet aklının mevcut uygulamalarının hem siyasi alanda hem toplumsal alanda sona ermesini talep ettiğinin altını çizen Ekmen,

''Bir ile kayyum atıyorsunuz belediye meclisi görevinin başında ama o Kayyum görev yaptığı 3 yıl boyunca belediye meclisini bir kere toplamıyor. Bu bütün illerde geçerli. Polis memurlarından şube müdürlerine daire başkanları olarak belediyelere atanıyor. Neredeyse en az yüzde 70-90 belediye yöneticileri dışarıdan getiriliyor. Müteahhitlerde dışarıdan getiriliyor. Bir iş davetiye ile veriliyor ve sayın valilerin önceki tecrübelerinden tanıdığı arkadaşlar gelip orada iş yapıyorlar'' ifadelerini kullandı. Ekmen sözlerine şunları ekledi:

''Benim bildiğim birçok dosyada Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın, Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir'in, dosyasında Mardin'de Ahmet Türk dosyasında görevden alınmasını gerektirecek bir hukuki sebep gerçekten yok. Zaten Ahmet Türk'ün seçildiği gün yazısının yazıldığını biliyoruz. Bu tip uygulamaların sona erdirilmesini isteyeceklerdir. Mecliste grubu olan HDP'nin terörize edilmesini, dışlanmasını onaylamıyorlar, bunun ortadan kaldırılmasını isteyeceklerdir.''


HDP O MASADA OLMAKTAN KATİYETLE HAZ ETMEYECEKTİR

HDP'nin altılı masada neden olmayışını da değerlendiren Ekmen, ''HDP'nin masada olmaktan katiyetle haz etmeyeceğini bir masa o. HDP çok büyük iddiaları olan bir parti. Çok ciddi ideolojik yapısı olan, kendi sol ittifakı var, kendi Kürt partileri ile ilgili ittifakı var, inanç gruplarıyla ittifakı var. HDP'yi masaya eklemlemek, Tayyip Bey'in bütün sağ muhafazakar görüşü devletleştirilmesi gibi bir sonuç üretebilir. Muhalefetin çok fazla birbirine benzeşiyor olmasından da memnun olmamak gerekiyor. Zaten bu Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği en büyük problemlerden biri de siyaseti kısırlaştırılması oldu'' şeklinde konuştu.


KARARSIZ SEÇMENİN YÜZDE 60'I AK PARTİLİ

Yapılan seçim anketlerinin ölçümlerinin sağlıklı olmadığına vurgu yapan Ekmen, ''Vatandaş düşünce açıklamaktan kaçınıyor. Siyasi parti isimleri ya hiç sayılmıyor ya da mecliste grubu olan partiler sayılıyor bu da yeni seçeneklerin vatandaşın gündemine girmesini azaltıyor. 20 ile 40 puan arasında kararsızlar ölçülüyor. Bütün bunlar sağlıklı ölçümlemeyi düşürüyor. Kararsız seçmenin yüzde altmışı AK Partili gözüküyor. Bunların yüzde 40'ı tekrar AK Parti'ye yazılıyor. Bir İYİ Partili, CHP'li ve HDP'li ben AK Parti'ye oy vermeyeceğim eşiklerini geçmişte güçlü bir şekilde aştı ama Ak Parti'den uzaklaşan kesimde bu tedirginlik kimi zaman bir beklenti ve umut kimi zamanda korku ve kaygı ile olduğu yerde duruyor'' dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN