Günde 12 litre süt veren keçi görenleri şaşkına çevirdi

Kayseri'nin Tomarza ilçesinde günde 12 litre süt veren keçiyi görenler gözlerine inanmıyor. Yürümekte zorlanan keçi için ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığını söyleyen Veteriner Hekimi Atakan Ata, "Öğrendiğim derslerde de, gerçek hayatta da böyle bir verim görmedim" dedi.

Tomarza'da bir çiftlikte bulunan Halep keçisi görenleri şaşkına çeviriyor. Sağılmadan önce yürümekte bile güçlük çeken keçi günde 12 litre süt veriyor. Keçinin sahibi Adem Korkmaz, "Yıllardan beri keçi sağımı izliyorum. Bir Halep keçisinin bu kadar süt verdiğine ilk defa gördüm. 12 litre süt hepimizi hayret içinde bıraktı" diye konuştu.

VETERİNER HEKİM DE ŞAŞIRDI

Böyle bir olayla ilk defa karşılaştıklarını belirten çiftliğin Veteriner Hekimi Atakan Ata, "Normalde bir keçi bu kadar süt vermez. Halep keçilerinde günlük 3-4 litre süt sağılmaktadır. Sütün en verimli döneminde bile en fazla 4 litre süt sağılır. Bir keçinin 12 litre süt vermesine çok şaşırdık. Ben veteriner hekimim. Öğrendiğim derslerde de, gerçek hayatta da böyle bir verim görmedim. Günde 10 kilo süt veremeyen inekler var" dedi.