Koray Urbarlı: Bürokratik değil siyasi engel | Hal ve Gidiş

Ali Bayramoğlu, Hal ve Gidiş'te Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Emine Özkan ve Koray Doğan Urbarlı'yı ağırladı. Özkan ve Doğan sözcüsü oldukları Yeşiller Partisi'nin neden kurulamadığını anlattı. Urbarlı, bunu 'bürokratik değil siyasi bir engel' olarak yorumlarken, Özkan, 'İçişleri Bakanlığı tarafından oyalandıklarını' öne sürdü.

DEMET İLCE | KARAR

Ali Bayramoğlu, KARAR TV'nin ilgiyle takip edilen programı 'Hal ve Gidiş'te konukları ile önemli konuları ele almaya devam ediyor. Bayramoğlu, konukları Koray Urbarlı ve Emine Özkan ile birlikte Yeşiller Partisi'nin neden kurulamadığını ve Kanal İstanbul Projesini ele aldı.

"BÜROKRATİK DEĞİL SİYASİ ENGEL"

Hal ve Gidiş'e konuk olan Yeşiller Partisi Sözcüleri Urbarlı ve Özkan, henüz kurulamamış olan partilerinin amaç ve hedeflerine değindi. Urbarlı ve Özkan, Yeşiller Partisi'nin neden kurulamadığını da anlattı.

Özkan, şöyle konuştu:

"Partimiz çevre duyarlılığına sahip olmanın ötesinde, yeşil politikaları hayata geçirerek, ekolojik, ekonomik ve sosyal adaleti tesis edebilecek bir yeni anlayışa ihtiyaç var. İçişleri Bakanlığı'nın sorumluluğu, evrakları kontrol etmek. İçişleri Bakanının iddiası bu kontrolün 9 aydır devam ettiği yönünde. Bunun bir oyalama olduğunu düşünüyoruz. 9 aydır sürekli mantık arıyoruz. Absürd ve mantık dışı bir süreç yaşıyoruz. Bu bariz bizimle ilgili bir sorun. İçişleri Bakanlığı'nın içinden geçtiği bir çürümüşlük de var. Durum birilerinin ağzından çıkacak bir iki söze kalmış."

Urbarlı, İçişleri Bakanlığı tarafından 9 aydır onaylanmayı bekleyen partilerinin önündeki engelin bürokratik değil, siyasi engeller olduğunu söyledi:

"Doğrudan akla bir çevre teması geliyor ama insanın insanla kurduğu ilişkinin değişmesi de Yeşiller Partisi'nin önerdiği bir politika. Çevre sorunu ile ekonomik, işsizlikle de toplumsal sorun ortaya çıkıyor. Yeşiller Partisi hangi sorun olursa olsun, bunun üç ayağını da düşünerek hareket edecek. Partimizin kurulmasının önündeki engel bürokratik değil, siyasi bir engel. Bizim derdimiz mahkeme kazanmak değil, siyaset yapma hakkımızı elde etmek. Bundan vazgeçmeyeceğiz!"

"KANAL İSTANBUL PROJESİ BİR 'EKOKIRIM' PROJESİ"

Kanal İstanbul projesi ile ilgili de görüşlerini aktaran Özkan, bu projeyi bir "ekokırım projesi" olarak nitelendirirken, Urbarlı, "Kanal İstanbul bir rant projesidir" dedi.

Özkan, şöyle konuştu:

"Kanal İstanbul projesini 'ekokırım projesi' olarak nitelendiriyoruz. Bu medeniyetin utanarak anacağı bir proje."

Urbarlı ise şunları ekledi:

"Kanal İstanbul başlarsa hiyerarşiyi darmadağın eder. Hükümet yetkilileri olumlu bir argüman geliştirmekten acizler. 'Kanal İstanbul'u yaparsak Marmara'dan müsilaj temizlenir' durumuna geldiler. Kanal İstanbul bir 'rant' projesi."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN