Rota'dan iktidara seçim ekonomisi uyarısı: Ne kaynağınız kaldı ne zamanınız

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu'nun sunduğu Ortak Akıl programına konuk oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından çıkan 1 puan faiz indirme kararına Rota, "İktidarın artık seçim ekonomisi güdecek ne kaynağı ne de zamanı kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Ortak Akıl'da Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtladı. Bugün toplanan Merkez Bankası PPK toplantısının aldığı faiz indirme kararına ilişkin Rota, "Türk lirası daha çok değer kaybedecek. Piyasa kontrolü elden çıktı, çöküşe gidiyor" dedi.

"İKTİDAR ENFLASYONLA MÜCADELEYİ TERK ETTİ"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi 100 baz puan indirerek yüzde 15'e çekti. Kararda, faiz indiriminin aralıkta devam edeceği mesajı verildi. Kararın hemen öncesinde 10,57 olan dolar/TL, karar sonrası sert yükselişe geçti. Dolar kuru 11'leri zorladı. Gelecek Partili Rota, 1 puanlık faiz indirme kararının beklentiler dahilinde olduğunu vurgulayarak, AK Parti iktidarının enflasyonla mücadeleyi bıraktığını ifade etti. Rota, Merkez Bankası'nın peş peşe aldığı faiz kararlarına ilişkin şunları kaydetti:

"Karardan ziyade en önemli şey kararının 5 dakika geç verilmesi. PPK kararları 20 yıldan beri saatinde yayınlanır. İlk defa böyle bir gecikme oldu. Bu teknik bir aksaklıksa Merkez Bankası açıklamalı. Acaba bir tartışmamı çıktı? diye sorular aklımıza geliyor. 1 puan tabii beklenti dahilindeydi. Bu Türk lirasının daha da değer kaybedeceğini gösteriyor. Piyasada kontrol elden çıktı, çöküşe gidiyor."

"VERİN YETKİYİ SÖZÜNDEN SONRA 3 YIL BAŞARISIZLIKLA GEÇTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Verin yetkiyi, görün etkiyi" sözünü hatırlatan Rota, "Cumhurbaşkanın siyasi kariyerinde en önemli sözü "yetkiyi verin" lafıydı. Bunun ardından başarısız 3 yıl geçti. Seçimlere 1,5 yıl kaldı en azından faiz konusunda bir başarı koyma durumunda olabilir. Ama insanların bu kadar etkileneceğini öngörmemiş" dedi.

Rota, Merkez Bankası'ndaki ısrarlı faiz indirme kararına ilişkinse, "Enflasyonla mücadele konusu tamamen kenara atıldı. Bu bir kader olarak kabul edildi. Seçime kadar bu işi götürme noktasına geldiklerini düşünüyorum "diye ifade etti.

"KİMSE CEBİNDE TÜRK LİRASI TUTMAK İSTEMİYOR"

Kur artışı ile enflasyonun birbirini beslediğini ifade eden Rota, iktidarın aldığı ekonomik kararlarla seçime kadar gidemeyeceğini söyledi.

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın başkanlıktan alındığından bu yana kurun 40'ı geçtiğini söyleyen Rota, "Türk lirası tasarruf aracı olma özelliğini yitirdiği gibi artık cebe girmeyen, istenmeyen bir para durumunda. Kimse cebinde ve banka hesabında Türk lirasını tutmak istemiyor. Bu son 2 ay içinde oldu" dedi.

Merkez Bankası faiz karar ile tahvil faizi arasındaki orantıya değinen Rota, "Şahap Bey en çok faiz indirip en çok tahvil faizine sebep olan başkandır. Bu çarpıklığın altına imza atan ilk başkandır" diye konuştu.

"KAMU BORCU 2 KATINA ÇIKTI"

Kamu borçlarını grafiklerle gösteren Rota, AK Parti'nin iktidara geldiğinden bu yana kamu borcunun 2'ye katlandığını söyledi. Rota, "2003'ten 2011 yılına kadarki sürede 252 olan kamu borcu 504'e çıkmış. 2011'den 2018 arasında ise 504'ten 1,010'a yükselmiş. 2018'den 2021 yılına kadarki sürede ise 1,010'dan 2,043'e yükselmiş" dedi. Rota, bütçedeki faiz harcamalarının ise 3,8 kat arttığını ifade etti.

"DÖVİZ BORCUNU ÖDEMEK İÇİN FAİZİ ARTTIRMALARI GEREK"

Taha Akyol'un bu nereye gidecek böyle? Şahsi hayatımızdan da şüphe ediyoruz sorusuna Rota, "Bireysel olarak Türkiye'nin fakirleşmesini hepimiz çok net hissediyoruz. Ama kurumlar ve devlet açısından da daha zor. Türk lirasıyla alınan vergi gelirlerini çok daha fazla arttırmaları gerekiyor ki bu döviz borçlarını ödeyebilsinler. Çünkü devletin bir döviz geliri yok" diye cevap verdi.

"DEĞİŞTİRDİKLERİ MODELİ DAYATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Rota, cari açık kapatılarak, enflasyon düşürme modelinin 'ciddi bir makas değişimi' diye değerlendirdi. Rota, "Bu modeli bize pazarlamaya çalışıyor. Çok dar çerçevede bir model değişimi yapılmış ve bu bize dayatılmaya çalışılıyor. Bu toplumsal bir mutabakatla alınmış bir karar değil" dedi.

Rota, "Bugünkü faizle beraber 50 milyon üstü ülkelerde, İran ve Etiyopya'dan sonra en yüksek faizli ülkeyiz" ifadesini kullandı.

"ÖNEMLİ OLAN İTİBAR AÇIĞI"

Ekonomi ve dış siyasette özellikle güven vurgusuna dikkat çeken Rota, "Türkiye'ye en çok yatırım yapılan dönem en pahalı dönemdi. Çünkü güven ortamı vardı" dedi.

Türkiye'nin risk prim yüzdesine değinen Rota, "Bütçe ve cari açık toparlanır. Ama itibar açığı sürdüğü sürece bunlardan kurtulamazsınız" diye konuştu.

"NE KAYNAKLARI NE ZAMANLARI KALDI"

İktidarın artık seçim ekonomisi şansının az olduğunu ifade eden Rota, "Seçim ekonomisi güdecek ne kaynakları ne de zamanları kaldı. Attıkları her adımın sonucunu gerek piyasalar gerek enflasyon açısından çok hızlı yaşıyorlar. Zam verip 3 ay sonra seçime gitmeyle yarar ummak bile çok geç olabilir. Enflasyon kendilerini takip ediyor. Bütçe açığıyla gelecek sene alım güçlerini idare ederiz sonrada seçime gideriz macerasının sonu çok daha yüksek enflasyon olabilir" diye konuştu.

Ekonomik sorundan çıkmak için vergi reformunun gerekli olduğunu vurgulayan Rota, "Bunun çözümünü hükümetin bütçeyi açmakla yapacağını düşünüyorum. Bütçe nispeten iyi gidiyor. Bütçeyi açarlarsa hane halkı rahatlar" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN