Berkan: İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığını fiilen ilan etti

Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan KARAR TV'de Türkiye'deki kaçak göçmen sorununu, Zafer Partisi'nin göçmen tepkisini ve İmamoğlu'nun Karadeniz gezisini değerlendirdi.

KARAR Yazarları Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan KARAR TV'de gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendirdi. Bayramoğlu, artan mülteci tepkilerine ilişkin, 4 milyon Suriyelinin toplumsal ve siyasal hassasiyet yarattığını söylemenin kaçınılmaz hale geldiğini belirtirken Zafer Partisi'nin politikasına değinen Berkan, ''Bu ciddi bir damar, hakikaten yüzde 7 barajını zorlar bir hale gelebilir. Bu siyasetin bütün dengelerini bozulabilir'' dedi. Berkan İmamoğlu'nun Karadeniz turuna ilişkin ise '' Cumhurbaşkanlığı aday adaylığını fiilen ilan etmesi anlamına geliyor'' ifadelerini kullandı.

Sığınmacı problemini konu alan Hande Karacasu'nun 'Sessiz İstila' videosu gündemden düşmeyen mülteci tepkisini tırmandırdı. Konuya ilişkin konuşan Bayramoğlu,

''4 milyon Suriyelinin toplumsal ve siyasal hassasiyet yarattığını söylemek kaçınılmaz hale geldi. Bunun 3 tane nedeni var. Bir tanesi coğrafya, batıya de gidecek olsa burada da kalacak olsa can havliyle kaçan insanların geleceği ilk yer burası olacak. ikinci sebep açık kapı politikası, zaten Esat 4-5 ay sonra gider dolayısıyla bu geçici misafirlikte biter diye umut edildi ama öyle olmadı. Bunlar yerleşik unsurlar haline gelmeye başladılar. diğer bir sebep de inanç, Müslümanlar Müslüman bir ülkeye geldiklerinde daha rahat ediyorlar. Bu üç faktör birleşti sadece iktidar politikalarına bakarak hüküm verirsek haksızlık etmiş oluruz. Tabi o politikalarında çok büyük bir yeri var'' dedi.

Berkan da ''Çeşitli ülkelerdeki insanları Cumhurbaşkanlığı seviyesinde Türkiye'ye teşvik ettik. Buraya gel buradan senin batıya geçmene yardımcı olurum dedik. Hatta devlet otobüslerini bindirdik Edirne Kapıkule'ye yığdık insanları. Türkiye'de yabancı düşmanı olmayan parti yok gibi. Zafer Partisi yabancı düşmanlığının da üstüne çıkan bütün politikasını Avrupa'daki yabancı düşmanlığı yapan partilerle hemen hemen aynı oyun kitabından yararlanarak benzer cümleler kurarak bir Propaganda çizgisine girdi. Ben bu partinin ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçek bir damar, provokasyona çok açık bir konu. İç barış açısından da çok tehlikeli bir durum. Ciddi bir sosyal sorunun konusu bu yüzden bu siyasi damar ciddi bir damar. Zafer Partisi ben kuvvetliyim geliyorumun üstüne biraz daha verebilirse hakikaten yüzde 7 barajını zorlar bir hale gelebilir. Bu siyasetin bütün dengelerini bozulabilir'' şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayram vesilesiyle Karadeniz turuna çıktı. İmamoğlu'nun Karadeniz gezisi ile birlikte cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı tekrar tartışma konusu oldu.

İMAMOĞLU CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI FİİLEN İLAN ETTİ

CHP'nin miting yasağının hala devam ettiğini anladığını belirten Berkan, İmamoğlu'nun partisine ait seçim otobüsü ile değil de belediyenin otobüsünü tercih ettiğini bunun enteresan ve partisine rağmen yapıldığını dile getirdi. Berkan, ''Demek ki bu Cumhurbaşkanlığı aday adaylığını fiilen ilan etmesi anlamına geliyor. Başlıca rakibi de Kemal Kılıçdaroğlu öte yandan adaylık yarışının temelde Kemal Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasında yaşanmakta olduğunu bu yarışın özellikle şimdilik birbirine çok saygılı olsalar bile bir noktada bir kopma yaşanabilmesi ihtimalinin bulunduğunu söylemek istiyorum'' dedi.


Bu gezi ile İmamoğlu'nun bir tür adaylık startını verdiğini ya da adaylığını koyabileceğini açık bir şekilde ortaya koyduğunun altını çizen Bayramoğlu, ''Şu anda İmamoğlu ben adayım diye ortaya çıksa bu çok kişisel ve şahsi bir çıkışı olur. Halbuki bugün izlediği yol toplumsal desteği arkasına almak yolu. İkincisi partisi açısından sorun olabilir ve kendi kendinin önünü tıkayabilir. Üçüncüsü de rakibin saldırılarına açık hale gelebilir'' Bayramoğlu sözlerine şöyle devam etti:

'Söyledikleri çok kuvvetli, söylemlerinde iki hususun altını çizmek lazım, bir tanesi altılı masalının en önde gelen neferiyim lafı benim için altılı masanın adaylarından biriyim onun üreteceği siyaseti ve programı uygulamaya adaylardan biriyim olarak telaffuz edebiliriz. İkinci söylemde Erdoğan'a kuvvetli eleştiriler yaptı. Akşener'den aşağı kalmayan kabiliyetle ve sertlikteydi. Türkiye'nin geleceği ile ilgili önümüzdeki süreç ile ilgili İstanbul'u aşan Türkiye'nin değişim istediğini söyleyen bazı vurgular yaptı, bunlar oldukça önemli.'

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN