İsmet Berkan: THY Türkiye'nin nasıl yönetildiğine dair çarpıcı bir örnek

Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan KARAR TV'de ekonomideki son durumu ve Türk Hava Yolları'nın isim değişikliğine ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

KARAR Yazarları Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan KARAR TV haftanın konu başlıklarını değerlendirdi. Bayramoğlu, Türkiye'nin daha önce bu kadar kontrolsüz bir ekonomik kriz, önlem alınmayan bir ekonomik krizi gördüğünü hatırlamadığını belirtirken, Berkan da Erdoğan ileri adım atamadığı için tek propaganda çizgisi kaldığını bununda ülkeyi kendi yokluğuyla tehdit etmek olduğunu dile getirdi. Türk Hava Yolları tartışmalarına da değinen Berkan, Turkish Airlines meselesinin Türkiye'nin nasıl yönetildiğine dair çarpıcı bir örnek olduğunu sözlerine ekledi.

Tayyip Erdoğan'ın genel olarak dış politik konularda hatta iç politik konularda da iki tür hareket tarzı olduğunu söyleyen Bayramoğlu bunları şöyle açıkladı:

''Bunlardan bir tanesi özellikle diş politika söz konusu olduğunda boşluklara girmek, suyun sızması gibi çatlaklara girmek imkanları değerlendirmek. Rusya ile Amerika arasındaki bir gerginlikten istifa etmek, Ukrayna Savaşı'ndan istifa etmek, NATO genişlemesinden istifa etmek. Bütün bunlar aslında bir güç gösterisi zaman zaman sonuç alınan küçük çaplı güç hareketlerine yol açtı. Konjektörü de bunları müsaade etti. Şu ana kadar bunun tekrar ettiğini düşünüyorum. Tayyip Erdoğan bir kez daha boşluklara girmeye çalışıyor.

Boşluklara girmekle paralel olan ikinci hareket tarzı da hepimizin gördüğü daima gerilim politikası. Kutuplaşmanın ötesinde sürekli bir yüksek gerilim hattı var. Tayyip Erdoğan'ın dış politikanın etrafında. Bu hem iç siyasete hem de dış siyasete yansıyor. İç siyaset ve diş siyaset burada birbirini etkileyerek katlanıyor. Bir de siyasetteki herhangi bir olumlu ya da olumsuz girdi iç siyaseti etkiliyor. Bütün otoriter rejimlerde güç önemli bir şey. Dolayısıyla gücün sürekli kanıtlanması lazım. bu zamanda beka siyaseti, zaman zaman başka ülkelerde Milli Egemenlik siyaseti, ne dersiniz deyin bir duvar örüyor ve bu siyasi bir işlevi yerine getiriyor.''

BU KADAR KONTROLSÜZ BİR EKONOMİK KRİZ TÜRKİYE GÖRMEDİ

Bayramoğlu, Bu kadar kontrolsüz bir ekonomik kriz, önlem alınmayan bir ekonomik krizi Türkiye'ye gördü mü ben bilmiyorum ifadelerini kullanırken, ''Bir yerde enflasyon olur şu veya bu nedenle olur, yapısal olur, hata yaptığın için olur bir önlem alırsın ve onu durdurmaya çalışırsın. Yavaş yavaş etkilerini yok edersin, burada bunun varlığı reddediliyor. Alınan önlemlerle yapılan açıklamalarla bu kriz artıyor ve sonuç olarak çarşıda pazarda insanlar bunu hisseder noktaya geliyor'' dedi.


Berkan, Türkiye'nin içinde bulunduğu döviz dar boğazı ekonomistler tarafından tartışılmayı hak ettiğine vurgu yaparak, ''Türkiye'nin yıllık ihracatı 220 milyar dolara çıkmışken döviz darboğazı içerisinde olması hakikaten inanılır bir şey değil. Hem döviz içinde yüzüyor olmamız lazım hem de yok'' şeklinde konuştu.


ERDOĞAN'IN YAPABİLECEĞİ TEK ŞEY KENDİ YOKLUĞUYLA TEHDİT ETMEK

Tayyip Erdoğan'ın ileriye doğru adım atamadığı için önünde siyasal iletişim olarak söyleyebileceği kala kala bir tane propaganda çizgisi kaldığını bunun da ülkeyi kendi yokluğuyla tehdit etmek olduğu söyleyen Berkan,

''Ülkeyi kendi yokluğuyla tehdit etmenin bin bir cümlesi var. Bunları teker teker kullanıyor. Bazen muhalefetin ne kadar yetersiz, ne beceriksiz insanlardan oluştuğunu anlattığında da yokluğuyla tehdit etmiş oluyor. Ben olmasan bu ülkenin bekası tehlikeye girer diyor, bunu kendi ağzından söylemiyor ama bunu çeşitli insanlar köşe yazısı olarak yazıyor, partiler konuşuyorlar, bu beka söylemenin bir parçası olarak da Türkiye'nin çıkarlarına sonuna kadar savunan bir insan görünümde oluyor Tayyip Erdoğan'' ifadelerini kullandı.

THY, TÜRKİYE'NİN NASIL YÖNETİLDİĞİNE DAİR ÇARPICI BİR ÖRNEK
Türk Hava yollarının isim değişikliği tartışmalarına da değinen Berkan, ''Bir marka yıllardır üstünde ciddi yatırım yapılmış belki milyar doları bulmuştur yapılan reklamın toplamı. Turkish Airlines ismini yerleştirmek için büyük bir çaba sarf edilmiş ve başarılı da olmuş. Türk Hava Yolları hakikaten dünyanın önemli Hava Yolları haline gelmiş. Uçağa bindiğinizde içinde neredeyse hostesler dışında Türk göremediğimiz uçaklar oluyor. Bütün dünyanın beğenerek kullandığı bir hava yolunun bütün yatırımını çöpe atacaksınız. Belli ki anlık bir sinir ve fikirle yazılı metinle de olmayan bu cümleler ortaya girmiş. Tabii Cumhurbaşkanı söyleyince emir demiri kesiyor bir anda Türk Hava Yolları marka ve tescil başvurusunda bulunuyor. Türkiye Hava Yolları yapmak için fakat bir fark ediyoruz ki akşam Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanlığı bu konudaki iletişimi durdurmuş .Metin yazarının, danışmanların, kimsenin haberi yok. Bu Türkiye'nin nasıl yönetildiğine dair çarpıcı bir örnek. Türkiye'nin bu şekilde yönetildiğine dair ilk örnekte değil'' dedi.


Bayramoğlu da konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

''Türk Hava Yolları'nın ismine takılmak bunu kendi kendine düşünmek hangi zihniyetin yansımasıdır bu sorusunun bir yanıtı yok .Kontrolsüz bir sultanın karar vermesi gibi sabah kalkıp bostancı başının kellesini getirin demek gibi bir şey. Bunun hiçbir mantığı yok, hiçbir açıklanır tarafı yok. kaldı ki AK Parti döneminin birkaç başarılı işlerinden biri varsa onlardan biri de Türk Hava Yolları'nın bugün geldiği seviyedir. Genel politik ve İmaj getirisi son derece yüksek bir girişimdir. Türkiye'nin çeşitli dünya ülkeleri ile zaten marka ile Afrika ülkeleri ile ilişkisini açtırmıştır. Birleşmiş milletlerle bu çerçevede gücünü dolaylı olarak arttırmıştır ve Turkish Airlines bir dünya markasıdır.''

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN