Yalçın Doğan: İktidarın HDP'yi kazanması artık çok zor

Ortak Akıl programında Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu'nun konuğu olan Gazeteci Yalçın Doğan, iktidar partisinin HDP ile olan ilişkisine değindi. Doğan, "HDP bu seçimde kilit parti. Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla Devlet Bahçeli 'HDP kapatılsın' diyordu. Bu saatten sonra iktidar partisinin HDP'yi kazanması çok zor." dedi.

MERVE ŞİŞMAN


KARAR TV'nin Ortak Akıl programında Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu konukları Gazeteci-Yazar Yalçın Doğan ile gündemi değerlendirdi. Gazeteci Yalçın Doğan, Devlet Bahçeli'nin HDP ile ilgili konuşmasına dikkat çekti.

'İKTİDAR PARTİSİNİN HDP'Yİ KAZANMASI ÇOK ZOR'


"HDP bu seçimde kilit parti. Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla Devlet Bahçeli 'HDP kapatılsın' diyordu. Bu saatten sonra iktidar partisinin HDP'yi kazanması çok zor." diyen Doğan'a Mustafa Karaalioğlu altılı masaya değinerek, "HDP belirleyici parti. Onlarında altılı masa gibi bir aday çıkarması söz konusu. Bu sürprizlere hazır olmak lazım. HDP'nin ise iktidara yar olması mümkün değil. Altılı masanın adayının erkenden açıklanmasını ön görüyordum. Bu tabloda Kılıçdaroğlu'nun adaylığı öne çıkıyor." ifadelerini kullandı.

ÖLÜMÜNÜN 84. YILINDA ATATÜRK ANILDI

Gazeteci Yalçın Doğan, Atatürk'ün 84. ölüm yıl dönümünde Mustafa Kemal hakkında unutamadığı bir detaya değindi. Yalçın Doğan, "Mustafa Kemal Atatürk Sofya'da, Şakir Zümre ile operaya gidiyor. Bulgar meclisinde üye Şakir Zümre. Kemal Atatürk Operaya ilk defa gidiyor. Mustafa Kemal Atatürk ilk defa şu cümleyi kullanıyor, 'Balkan savaşını Bulgarlar neden kazandı, şimdi anladım' diyor. Mustafa Kemal ilk defa izlediği bir operadan bir izlenim elde ediyor. Dış politikadaki üstün düşünce tarzıyla Atatürk kendisini her zamanki gibi belli ediyor." ifadelerine yer verdi.

'GETİRDİKLERİ ÖZGÜRLÜKÇÜ ORTAMIN DEĞERİNİ BİLEMEDİLER'


Gazeteci Yalçın Doğan, 1961 anayasası hakkında konuşarak, "Çok çağdaş ve özgürlükçü bir yasaydı 1961 anayasası. İfade özgürlüğü, açık fikirler, gösteriler vardı. Biz o zamanlar değerini bilemedik bence. Siyasilerde bilemedi. Getirdikleri özgürlükçü ortamın değerini bilemediler" ifadelerine Taha Akyol şu sözleri ekledi: "İsmet Paşa'nın 1963 yılında, 10 Kasım dolayısıyla Dil Tarih'te yapılan bir toplantıdan sonra defterine yazdığı bir şey var. 'Çok sert konuşuyorlar, demokrasi muvafakat, uzlaşma rejimidir' diyor. O yazıları yapanlarda seçilmiş iktidara düşmanlık eder."

'ATATÜRK ADETA MANEVİ MUHALEFET LİDERİ'


Yalçın Doğan, 'Atatürk dış politika dehası' ifadeleri ile konuşmasına şu ifadelerle devam ediyor: "Atatürk her olayda kendine bir ders çıkarıyor. Onu bir ilkeye dönüştürüyor. İleride kuracağı cumhuriyete tatbik ediyor. Onu da uyguluyor." Atatürk'ün mücadelesine değinen Taha Akyol, "Bugün, solcu, sağcı, muhafazakar, herkes Atatürk'ün dört büyük döneminden kendine bir şey alabilir. Bu yüzden Atatürk adeta 'manevi muhalefet lideri'. şeklinde yorumladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN