Yiyecek aramaya çıkan kurt ayakta donarak can verdi

Erzurum'da ovada yiyecek arayan kurt soğuk havanın etkisiyle ayakta donarak can verdi. Kars - Ardahan - Iğdır Veterinerler Odası Başkanı Ercan Ödül kurdun zayıf olduğu için tipide hareket ettiği anda ölmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Gece sıfırın altında 17 dereceyi gören hava, Erzurum Ovası'nda yiyecek arayan kurdun sonu oldu. Beline kadar kara giren kurt, ayakta donarak öldü.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kars- Ardahan- Iğdır Veterinerler Odası Başkanı Ercan Ödül kurdun zayıf olduğu için tipide hareket ettiği anda ölmesinin mümkün olduğunu ifade ederek, “ Erzurum Ovası'nda yaşanılan bu olayda muhtemelen bilindiği gibi bu yıl son 50 yıllın en kurak yılını geçirdik. Doğal olarak da yaban hayatı çok olumsuz etkilendi. Videoda hayvanın genel durumunun zayıf olduğunu görüyoruz. Bu ara bölgemizden gelen videolarda yaban hayvanlarının aç kaldığını görüyoruz. Kendilerine yem bulamadıklarını biliyoruz. Bundan dolayı bu kurt tipi esnasında hareket etmekte zorluk çekerken zayıf olduğundan dolayı ayakta öldüğünü tahmin ediyoruz. Üzerine daha sonra ciddi şekilde kar yağdığını görüyoruz. Çok karşılaştığımız durum değil ama son 50 yılın en kurak dönemi geçtiği için zorlu bir kış geçiriyoruz. Yaban hayatında çokça karşılıyoruz. Öyle ki kurtlar köylerde sahipli köpekleri zincirlerden alıp götürdüğünü biliyoruz” dedi.