Kene ısırmasında ne yapılmalı?

Kene ısırmasında ne yapılmalı?

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlencesi piknikleri korkulu bir rüyaya çeviren kene ısırması, uzmanlar tarafından kontrol edilerek takibe alınmalıdır. Çünkü Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye’de 15 yılda 469 kişi kene ısırması sonucunda hayatını kaybetmiştir.

KKKA hastalığına yol açabilen kene ısırmasında halk arasında pek çok yanlış bilinen uygulama bulunmaktadır. Ancak uzmanlar kene ısırması durumunda vatandaşları ivedilikle bir sağlık kurumuna başvurmaları konusunda uyarırken, kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeleri gerektiğini söylüyor. 

KENE ISIRMASINDA NE YAPILMALI?

Kene ısırması durumunda halk arasında yanlış bilinen pek çok uygulama bulunmaktadır. Bunlardan en sık yapılanları ise, kenenin üzerine kolonya ve gaz yağı dökmek ile kenenin üzerine sigara basmak gibi tehlikeli yöntemlerdir. Uzmanlar özellikle bunlar gibi uygulamaların çok yanlış olduğu ve asla yapılmaması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Kene ısırmasında yapılacak en önemli ve belki de tek şey en yakın sağlık kurumuna başvurmak olmalıdır. Kendinizde veya bir yakınınızın vücudunda bir kene fark ettiğinizde zaman geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Orada uzmanlar keneyi yapılması gerektiği şekilde vücuttan keneyi çıkaracaktır. 

Uzmanların en hızlı ve en yakın şekilde kenenin vücuttan çıkarılması konusunda yaptığı uyarılar ise, kenenin vücutta kalma süresi ile hastalığı bulaştırma süresinin doğru oranda olmasıdır. Yani, kene vücutta ne kadar çok kalırsa hastalığı bulaştırma riski de o kadar fazladır.

Eğer acil bir şekilde bir sağlık kurumuna ulaşma imkanı bulunmuyorsa o zaman, bulunulan yerde hijyenik bir ortam sağlanmalı, keneyi çıkaracak kişi eline mutlaka eldiven giymeli, keneye zarar vermemeye çalışarak, başından ve ağzından bir pens ya da cımbız ile tutularak, tıpkı bir vida çıkarır gibi sağa sola döndürülerek çıkartılmalıdır. 

kene-isirmasinda-ne-yapilmali-2.jpg

KENE ISIRMASINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Belki de yüzyıllar boyunca hem hayvanları hem de insanları ısıran keneler parazit grubunda yer almasına rağmen öldürücü bir özellik göstermiyordu. Özellikle Anadolu’da tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yaz aylarında kene ısırığına maruz kalması sıradan bir durum halindeydi. 

Ancak 2000’li yılların başından itibaren ülkemizde de görülen ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını taşıyan kenelerin ısırıkları ölümcül sonuçlara yol açmaya başladı. Yıllar geçtikçe hastalık taşıyan kenelerin yaşam alanları genişlerken, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre sadece 2009 yılında 63 vatandaş kene ısırığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Hem tarımla uğraşan kişiler hem de yaz aylarının vazgeçilmez eğlencelerinden biri olan pikniklerde kene ısırığına karşı artık daha dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için, toprak ve hayvanlarla temasın olduğu yerlerde vücudun çok fazla açıkta kalmaması alınacak önlemler arasında. Ancak, ne uzun kollu kıyafetler giymek ne de paçaları çorapların içine sokmak yeterli bir önlem değil.

Dışarıdan geldikten sonra hem kişilerin kendisini hem de ebeveynlerin çocuklarının, bacaklar, kollar, diz arkası, gövde, kulak arkası, koltuk altları, saç dipleri, ense, kasıkları da dahil olmak üzere tüm vücutlarını ve kıyafetlerini kontrol etmesi gerekiyor. 

Ölümcül kene kabusu erken başladı! Kene ısırmasında ne yapılmalı? Yapışan kene çıkarılmalı mı ve nasıl çıkarılır?Ölümcül kene kabusu erken başladı! Kene ısırmasında ne yapılmalı? Yapışan kene çıkarılmalı mı ve nasıl çıkarılır?

Sivas'ta kene ısırması olayları 5 kat arttıSivas'ta kene ısırması olayları 5 kat arttı

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN