Kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir, randevu nereden alınır, ücreti ne kadar? 1 milyonu aştı!

Kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir, randevu nereden alınır, ücreti ne kadar? 1 milyonu aştı!

Yeni kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için öncelikle ikamet ettiğiniz ilçenizdeki nüfus müdürlüğünden randevu almanız ve eğer ehliyetiniz eski tip kart ise, sağlık raporu gibi bazı belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Eğer ehliyetiniz yeni tip kart ise ücretsiz olarak kimliğinizle birleştirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun için kimliğinizin yeni çipli kart olması gerektiğini da ayrıca belirtelim. İşte detaylar...

2016 yılında yeni ehliyet kartına ve 2019 yılında yeni çipli kimlik kartına geçilmesinin ardından 2020 yılında kimlik ve ehliyeti birleştirme işlemi de hayata geçirildi. İlçe nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunan vatandaşlar ehliyetlerini, kimlik kartına tanımlayarak yanlarında tek kart taşıma kolaylığına erişebiliyor. Birleştirme işlemini yapan sürücüler, ehliyet istenen durumlarda kimliklerini ibraz etmeleri yeterli oluyor.

KİMLİK EHLİYET BİRLEŞTİRME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Ehliyet ve kimlik kartını birleştirmek için randevular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan randevu.nvi.gov.tr internet adresinden veya ALO 199 çağrı merkezinden alınabiliyor.

İnternetten randevu alan vatandaşlar, randevu sayfasında 'SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVU AL' bağlantısını tıklayarak ardından kişisel bilgilerini girmeli. İl ve ilçe seçimi yaptıktan sonra size uygun bir saati seçebilirsiniz.

2021-02-22-193244.jpg

2021-02-22-193210-002.jpg

KİMLİK EHLİYET BİRLEŞTİRME İŞLEMİ ÜCRETLİ Mİ?

Yeni tip sürücü belgeleri, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni çipli kimlik kartlarına yüklenebiliyor. Bu işlem için vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmıyor.

Fakat eski tip ehliyete sahipseniz bunun için 15 TL harç ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca sağlık raporu gibi bazı belgeler istenebilir. Bu belgeler için de ücret ödemeniz gerekebilir.

2021-02-22-192017.jpg

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GİTMEK GEREKİYOR MU?

Kimlik ve ehliyet birleştirme nasıl yapılır, merak konusu oldu. İki kartı birleştirme işlemleri için, randevu aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne bizzat gitmeniz gerekiyor. Ehliyeti yeni kimliğe ekleme işlemi uzaktan otomatik yapılmıyor. Vatandaşların şahsen başvuru yapması gerekiyor.

'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla vatandaşlar iki kimlik kartı yerine tek kimlik kartı taşıyarak hem ehliyet hem de kimlik olarak kullanabiliyor.

YENİ KİMLİK İLE ESKİ EHLİYET BİRLEŞTİRME YAPILIR MI, NASIL YAPILIR?

Kimlik ve ehliyeti birleştirme işlemi için, her iki kartın da yeni tip olması gerekiyor. Sadece yeni kimliği olan vatandaşlar, öncelikle ehliyetini yenilemesi gerekiyor.

Hem yeni kimliği, hem de yeni ehliyeti olmayan vatandaşlar, her ikisini de yeniledikten sonra birleştirme işlemini gerçekleştirebilir.

2021-02-22-203321.jpg
Yeni ehliyet

BİRLEŞTİRME İŞLEMİNDE GEREKLİ BELGELER NELER?

Yeni kimlik kartı ve yeni ehliyeti olan vatandaşların birleştirme işlemi için herhangi bir belge ibraz etmeleri gerekmiyor. Sadece nüfus müdürlüğüne giderken yanlarında her iki kartı da götürmeleri gerekiyor.

Yeni kimlik kartı ve eski ehliyeti olan vatandaşlar ise birleştirme işlemi için nüfus müdürlüğüne; 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve 15 TL'lik harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz götürmeleri gerekiyor.

HES KODU GEREKİYOR MU?

Randevu alma işleminde sistem HES kodunu sorar. HES kodu, vatandaşların koronavirüs (kovid-19) hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını öğrenmek için gerekiyor. Herhangi bir devlet dairesine giriş yapıldığı zaman HES kodu talep edildiğini hatırlatalım.

BİRLEŞTİRME İŞLEMİNDEN SONRA EHLİYETİ YANINDA BULUNDURMAMANIN CEZASI VAR MI?

Kimlik ve ehliyet birleştirme işleminin ardından sadece kimlik kartı taşınabilir. Bu noktadan sonra ehliyeti taşımaya gerek kalmaz. Trafik polisi çevirmelerinde kimlik ibraz etmeniz yeterli olacak, herhangi bir cezası olmayacak.

Fakat nüfus müdürlüğündeki birleştirme işlemleri sırasında ehliyeti ilgili memura göstermek gerektiğini belirtelim.

ygs-ye-girecek-ogrenciler-icin-bakanliktan-yeni-kimlik-karti-aciklamasi-1486651317.webp
Yeni kimlik

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KİMLİK İLE EHLİYETİ BİRLEŞTİRDİ

İçişleri Bakanlığı, sürücü belgesi bilgileri kimlik kartına aktarılan kişi sayısının 1 milyon 9 bin 862 olduğunu açıkladı. 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen kimlik kartı ile ehliyeti birleştirme uygulamasına başvuru sayısında 155 bin 645 kişi ile İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul'u 83 bin 422 kişi ile Ankara, 38 bin 178 kişi ile Antalya, 36 bin 769 kişi ile İzmir ve 27 bin 763 kişi ile Bursa takip etti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Dünyada ilk ve tek uygulama olan 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar Bakanlığımızın mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN