10.04.2020  17:05

Koroanvirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selçuk Kılıç kimdir kaç yaşında ve nerelidir?

Denizli, Van, Samsun ve Ankara’da eğitim gören Kılıç, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Peki Koroanvirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selçuk Kılıç kimdir, kaç yaşındadır ve nerelidir? Detaylar karar.com’da…

+
-

Malatya’da 1967 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Selçuk Kılıç, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı ile Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde uzmanlık eğitimi aldı. İşte Koroanvirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selçuk Kılıç’ın hayat hikâyesi… 

SELÇUK KILIÇ KİMDİR?

Selçuk Kılıç, 1967 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinden doğmuştur. Üniversiteye kadar olan eğitimini Denizli, Van, Samsun ve Ankara’da görmüştür. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Kılıç, 1993 yılında mezun olmuştur. 1996-1999 yılları arasında Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı ile Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde uzmanlık eğitimleri almıştır. 

Selçuk Kılıç, mezuniyetinden sonra zorunlu hizmet sürelerini 1994-1995 yılları arasında Yozgat Sorgun, 1995-1996 yılları arasında da Muğla Marmaris’te tamamladı. 

Daha sonra Ankara’ya gelen Kılıç, burada Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nda Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında yine aynı bölümde uzman olarak göreve başladı. 2008 yılında Tıbbi Mikrobiyoloji Doçenti unvanını alan Kılıç, 2016 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Dalına Prof. Dr. unvanı ile atandı.

2013 yılından bu yana Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkan vekili görevini yürüten Selçuk Kılıç, 2016 yılından itibaren Göç ve Seyahat Enfeksiyonları Çalışmaları Grubunda genel sekreterlik görevini yürüttü.  

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Ulusal Yüksek Riskli Patojenler Referans Laboratuvarlarında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Selçuk Kılıç, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

Selçuk Kılıç’ın kişisel ilgi alanları içinde; Bruselloz, tularemi, şarbon, Q ateşi ve biyo-terörizm gibi alanlar bulunuyor. 

Prof. Dr. Selçuk Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 10 Ocak 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır. 


 

DİĞER HABERLER
Bu kez Herekol darbesi!
Takı töreni ve tebrikleşme yasak
Hiçbir can güvenliği yok
Bagaja izin yok
Asıl 'itiraf' bu
Bitlis'te 3 terörist etkisiz hale getirildi
Adana'da silahlı kavgada 2 kişi yaralandı