03.04.2020  15:19
SON GÜNCELLEME: 
03.04.2020  15:23
KAYNAK: 
İSTANBUL/AA

Korona günleri için ilginç öneri: Kuşların göçerliğine tanık olun

İstanbul'da koronavirüs algınını önleme çalışmaları kapsamında alınan kararlara uyan ve evlerinde kalan vatandaşlar, şu günlerde pencere, balkon, bahçe ve teraslarında kuşların göç yolculuğuna tanık olabilecek. Doğa Derneği Göç Yolları Sorumlusu Can Yeşilyurt "Koronavirüs salgını nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde, evimizden hiç çıkmadan kuş göçünü izleme fırsatına sahibiz" dedi

+
-

Doğa Derneği Göç Yolları Sorumlusu Can Yeniyurt, Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum itibarıyla göçmen kuşlar için önemli bir göç rotası olduğunu söyledi.

Ülkenin özellikle süzülerek göç eden türler açısından Afrika-Avrupa ve Afrika-Asya doğrultusunda küresel öneme sahip olduğuna değinen Yeniyurt, bazı türlerin Türkiye üzerinden geçerek üreme alanlarına ulaşırken bazılarının ise kışlamak için geldiğini belirtti.

"DÜNYA POPÜLASYONUN BÜYÜK KISMI İSTANBUL'DAN GEÇİYOR"

Kış aylarını geçirdikleri Sahraaltı Afrika'dan Avrupa’daki üreme alanlarına yönelen yüz binlerce leyleğin Anadolu coğrafyasını geçerek yavrularını yetiştirecekleri alanlara ulaştığını anlatan Yeniyurt, dünya popülasyonun büyük bir kısmının özellikle İstanbul'dan hem bahar hem de sonbahar göçü sırasında geçiş yaptığını ifade etti.

Kara leylek, küçük akbaba, küçük orman kartalı, şahin, arı şahini, kara çaylak, yaz atmacası ve yılan kartalı gibi önemli sayılarda türün de göç yolculuğunun gözlemlenebileceğini aktaran Yeniyurt, şunları kaydetti:

"KUŞ GÖÇÜNÜ İZLEME FIRSATINA SAHİBİZ"

"Koronavirüs salgını nedeniyle evlerimizde kaldığımız bu günlerde, evimizden hiç çıkmadan kuş göçünü izleme fırsatına sahibiz. Evlerimizin, cam, balkon, teras veya bahçesinden gözlerimizi gökyüzüne çevirerek bu muhteşem kuş göç yolculuğuna tanık olabiliriz. Ayrıca gözlemlediğimiz bu kuş türlerini eBird'e kaydedebilir (https://ebird.org/home) ve böylece doğa koruma çalışmalarına katkı sağlayabiliriz."

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 356'ya, vaka sayısı ise 18 bin 135'e yükseldi.

BİR GÜNDE 79 KİŞİ ÖLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'deki koronavirüs vaka ve ölü sayısına ilişkin güncel verilerini Twitter hesabından paylaştı. Son verilerine göre Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 79 kişi daha hayatını kaybetti.

Test sayısında da büyük artış gözlemlendi, yine dün açıklanan verilere göre son 24 saatte 18 bin 757 test yapıldı ve böylece 2 bin 456 yeni vaka tespit edildi.

415 HASTA TAMAMEN İYİLEŞTİ

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre, koronavirüs tedavisi gördükten sonra tamamen iyileşen hasta sayısı 415'e yükseldi. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı ise bin 101'e oldu.

 

DİĞER HABERLER
Sınırlar açılıyor
Çarşambadan itibaren sahaya iniyoruz
Frekanslara herkes ulaşabiliyordu
Erdoğan'a şiirli gönderme
Erdoğan, Türkmenistanlı mevkidaşı ile görüştü
Peşkeşe göz yummayacağız
Meclis'in toplanması için bize talep gelmedi