10.04.2020  09:14
SON GÜNCELLEME: 
10.04.2020  09:25

Koronayla mücadelede Türkiye için kritik tarih 12 Nisan

Türkiye için, koronavirüsün kuluçka dönemi 12 Nisan'da bitiyor; gerileme görülmezse büyükşehirlerde tedbirler artırılacak.

+
-

Çin'in Vuhan kentinden yayılarak birkaç ay içinde tüm dünyada 90 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), araştırmalara göre Türkiye'de yüzde 60’ının İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldı. 31 şehre giriş çıkış yasağının başlama tarihinden itibaren Kovid-19’un kuluçka dönemi 12 Nisan Pazar günü sona eriyor.

Gerileme görülmediği takdirde büyükşehirlerde önlemlerin artırılması konuşulurken, bu kapsamda her şehre farklı izolasyon, pazarların kapatılması, birkaç sektör hariç sokağa çıkma yasağının uygulanması gündemde.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, yeni önlemler olarak büyükşehirlerde gıda, enerji, sağlık gibi sektörler hariç sokağa çıkışların yasaklanması, şehir karantinalarının uygulanması, her şehre farklı izolasyon belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması veya belli bölgelere izin verilmesi tartışılıyor.

ESNEK ÇALIŞMA SONLANDIRILABİLİR

Kamu kurumlarında başvurulan esnek çalışmanın tamamen sonlandırılması da tartışılan başlıklar arasında bulunuyor.

ORGANİZASYON YAPANLAR KARANTİNA ALTINA ALINABİLİR

Özellikle hizmet sektöründe çalışan ancak izinli sayılan 20-35 yaş grubunun sürekli dışarıda olduğu ve gruplar halinde organizasyonlar yapması göz önünde tutularak, Sağlık Bakanlığı’nın dijital olarak telefonla takip sistemini getirmesinin ardından, bunun da ihlal edilmesi durumunda farklı önerileri dile getiriliyor. Bu kişilerin, öğrenci yurtları gibi özel olarak belirlenecek alanlarda karantinaya alınması öneriliyor.

DİĞER HABERLER
Bağcılar'da 10 bin seccade dağıtılacak
Aranan göktaşı Erzurum'da bulundu
Gözler Beştepe'de
Cennette 120 gün geçirdim
CHP'li Mahmut Tanal'a ölüm tehdidine takipsizlik
Bir Zamanlar Çukurova bu hafta da yok
Mucize Doktor'u yeni bölümü heyecanla bekleniyor