29.03.2020  21:08
SON GÜNCELLEME: 
30.03.2020  10:01
KAYNAK: 
INDEPENDENT

Kovid-19 hastası iyileşse de virüsü yaymaya devam ediyor

Koronavirüsü hafif şekilde atlatan hastalar üzerinde yapılan bir araştırmada uzmanlar, iyileşen bazı hastalarda bir süre daha virüsün varlığını korumaya devam edebildiğini tespit etti. Pekin’deki PLA General Hastanesi’ndeki hastalar üzerinde yapılan araştırmanın en önemli bulgusu ise hastaların yarısının hastalığın tedavisinden sonra da virüsü yaymaya devam ettiği oldu.

+
-

Kovid-19 hastalığını hafif atlatan ve araştırmaya katılan hastaların yarısında, belirtiler kaybolsa da koronavirüsün 8 güne kadar varlığını koruduğunu ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Araştırma, Amerikan Toraks Derneği tarafından çıkarılan American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine bilimsel yayınında yayımlandı.  Medical Express’in haberinde, araştırmanın Pekin’deki PLA General Hastanesi’nde 28 Ocak ve 9 Şubat tarihleri arasında tedavi gören ve daha sonra taburcu edilen 16 Kovid-19 hastası üzerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Çalışmaya katılan hastaların medyan yaşının 35,5 olduğu aktarıldı. Araştırmacılar tüm hastaların boğazlarından iki günde bir alınan örnekleri inceledi. Hastalar tedavilerinden ve arka arkaya yapılan en az iki PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testinin negatif çıkmasının ardından taburcu edilmişti. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ve araştırmanın başyazarlarından Dr.Sharma “Çalış- mamızdaki en önemli bulgu, hastaların yarısının hastalığın belirtilerinin tedavisinden sonra da virüsü yaymaya devam ettiği” dedi.  Araştırmada yer alan hastaların ikisinde diyabet, birindeyse tüberküloz bulunmasına rağmen araştırmacılar bunlardan hiç birinin Kovid-19 enfeksiyonunun seyrini etkilmediğini ifade etti. 

Araştırmanın yazarlarından Dr.Lixin Xie “Eğer Kovid-19 hastalığının hafif solunum belirtilerini gösteriyorsanız ve has talığı bulaştırmamak için evinizde kalıyorsanız, tedaviden sonra başkalarına bulaştırmayacağınızdan emin olmak için gönüllü tecritinizi iki hafta daha uzatın” ifadelerini kullandı. Araştırmanın yazarlarının tıp camiasına özel bir mesajı da var: Kovid-19 hastaları, hastalığın belirtilerinden kurtulsalar da virüsü yaymaya devam edebilir. Bu yüzden belirtileri göstermeyen hastaların da belirtileri gösterenler kadar dikkatli biçimde tedavi edilmesi gerekiyor.” Araştırmacılar, tüm bu hastaların hafif enfeksiyonlar geçirdiğini ve iyileştiğini belirtti. Yapılan çalışma az sayıda hasta üzerinde gerçekleştirildi. Benzer sonuçların hastalığı daha ağır geçirenlerde de benzer şekilde gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizliğini koruyor. Dr. Xie, “Kovid-19 enfeksiyonunun hastalığın sonraki aşamalarında da bulaşma yeteğine sahip olup olmadığını araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi. 

DİĞER HABERLER
Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar ne zaman başlıyor?
Kendini bilmezler işgal diyorlar!
Bir yıl önceki defteri kapattılar
Marmaray ve Başkentray sağlık çalışanlarına 3 ay ücretsiz
Güneşli havaya 'sağanak' arası!
İzmir'de minibüs ücretlerine yüzde 25 zam
PKK'lı terörist cezaevinde intihar etti