KPSS önlisans sınav giriş belgesi nasıl çıkarılır? İşte adım adım sınav yeri sorgulama işlemi

2020 KPSS önlisans sınavı için sınav giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri, ÖSYM’nin resmî internet sitesi üzerinden 14 Ekim 2020 itibarıyla erişime açılmıştı. Adaylar, internetten edindikleri sınav giriş belgeleriyle sınava girecek.

KPSS önlisans sınav giriş belgesi nasıl çıkarılır? İşte adım adım sınav yeri sorgulama işlemi

ÖSYM, Türkiye’de saat 10:15’te başlayacak sınav için 10:00’dan sonra hiçbir adayın sınav merkezlerine alınmayacağını anımsattı. Adayların, bundan dolayı 2020 KPSS önlisans sınav giriş belgesini edindikten sonra 10:00’dan önce sınav binalarında olmaları yönünde uyarılar yapıldı. 

KPSS ÖNLİSANS SINAVI SAAT KAÇTA?

21 Ağustos ve 2 Eylül 2020 tarihlerinde normal başvuruları alınan ve geç başvurular da 10-11 Eylül tarihlerinde tamamlanan 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) önlisans için adaylardan 80 TL sınav ücreti alınmıştı. KPSS önlisans sınavı 25 Ekim 2020’de saat 10:15’ten itibaren başlayacak.

KPSS ÖNLİSANS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ÇIKARTILIR?

KPSS önlisans sınav giriş belgeleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) ais.ösym.gov.tr adresi sitesi üzerinden 14 Ekim 2020 tarihinde saat 14.00'ten itibaren erişime açılan KPSS sınav giriş belgesi; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından yazıcıdan çıkartılabilir. ÖSYM şifresini unuttuysanız da e-Devlet kapısı üzerinden ÖSYM portalına giriş yaparak, sınav giriş belgenizi edinebilirsiniz.

KPSS ÖNLİSANS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KPSS önlisans sınav sonuçları 26 Kasım 2020’de açıklanacak.

KPSS ÖNLİSANS SINAVI SAAT KAÇTA?

25 Ekim 2020’de yapılacak 2020-KPSS Ön Lisans Sınavı için öğrenciler, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 25 Ekim 2020’de yaz saati uygulaması sona erecek olup Lefkoşa’da sınava girecekler, saat 09.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Toplamda 120 soruyu cevaplayacak olan öğrencilere, 130 dakika süre verilecek.

kpss-onlisans-sinavi-saat-kacta-basliyor-kacta-bitiyor-osym-acikladii.jpg

KPSS SINAV TARİHLERİ

KPSS önlisans : 25 Ekim 2020'de yapılacak.

KPSS Ortaöğretim: 22 Kasım 2020'de yapılacak.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT): 27 Aralık 2020'de yapılacak.

KPSS NEDİR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, ‘Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’ hükümleri kapsamında yerleştirme yapılıyor.

Yukarıda bahsedilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk kez atama yapılacak kadrolar B Grubu Kadrolar ve A Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılır.

a) A Grubu Kadrolar; Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük seviyesindeki ilgili ve bağlı kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak üzere girilen ve belirli bir yetişme programının ardından yeterlik sınavına tabi olan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde bulunan, özel ve genel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birliklerle bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde paylaşılan meslekler hâricinde, ilk kez kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar için düzenlenen kadrolardır. 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN