KPSS önlisans sınavı saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? ÖSYM sınav saatini açıkladı

ÖSYM, iki yıllık üniversite mezunlarının girdiği 2020 KPSS önlisans sınav saatini paylaştı. 60 genel kültür, 60 da genel yetenek olmak üzere 120 sorudan oluşan 2020 KPSS önlisans sınavı için 130 dakika süre tanınıyor.

KPSS önlisans sınavı saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? ÖSYM sınav saatini açıkladı

Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden gelen soruları bu 130 dakika içerisinde doğru yanıtlamaya çalışan öğrenciler, 25 Ekim 2020 Pazar günü memur olmak için birbirleriyle yarışacak. Adaylar sıralarda ter dökerken, dışarıda da aileler KPSS sınavının sona ermesini bekleyecek.

KPSS ÖNLİSANS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK? 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, 2020 önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için adayların, saat 10:00’dan önce sınav merkezlerinde olmalarını istedi. 10:00’dan sonra merkezlere öğrenci alınmayacak. 2020 KPSS önlisans sınavı ise Türkiye’de saat 10:15’te başlayacak.

Aynı gün KKTC’de yapılacak 2020 KPSS önlisans sınavı ise 09:15’te başlayacak. Yine adayların 09:00’dan önce sınav merkezlerinde olmaları istendi. 09:00’dan itibaren sınav merkezlerine hiçbir öğrenci alınmayacak.

2020 KPSS SINAVI SAAT KAÇTA BİTECEK?

Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgilerden toplamda 120 sorudan oluşan 2020 KPSS önlisans sınavı için adaylara 130 dakika süre verilecek. 10:15’te başlayacak sınav Türkiye’de 12:25’te tamamlanacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise saat 11:25’te 2020 KPSS önlisans sınavı bitmiş olacak.

SINAVDAKİ SORU DAĞILIMI

Türkçe: 30 soru (4 soru sözel mantık sorusu) 
Matematik: 30 soru (4-6 soru sayısal mantık soruları) 
Tarih: 27 soru 
Coğrafya: 18 soru 
Vatandaşlık: 9 
Soru Güncel bilgiler: 6 soru 

kpss-onlisans-sinavi-saat-kacta-basliyor-kacta-bitiyor-osym-sinav-saatini-acikladi.jpg

SINAVDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Adaylar, sınav esnasında konuşamaz, kopya çekemez ve kopya veremez. Salon görevlilerine soru soramaz. Müsvedde kâğıdı ya da soru ve yanıtlarını başka bir kâğıda yazamaz. Birbirleri arasında araç gereç alışverişi yapamaz. Sınavın yanıtlama süresi başlamadan soruları okuyamaz. Sınav süresi tamamlandığı hâlde soruları okumaya ve yanıt kâğıdına işaretlemeye çalışamaz. Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunamaz.
 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN