KPSS ortaöğretim sınavı ne kadar sürüyor? Sınav saat kaçta bitecek?

Devlet memur olmak isteyen lise mezunu vatandaşlar, KPSS sınavında ter döküyor. saat 10.15'te başlayan sınav, 130 dakika sürecek ve saat 12.25'te sona erecek. Sınava girecek adaylar ve yanlarından bulunan 1 kişi, sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu.

KPSS ortaöğretim sınavı ne kadar sürüyor? Sınav saat kaçta bitecek?

Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) 'ortaöğretim' oturumu bugün gerçekleştiriliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) düzenlediği sınavda, önceki sınavlarda olduğu gibi adaylar saat 10.00'dan salonlara alınmadı. Memur adayları, üzerinde fotoğrafları bulunan sınav giriş belgeleri ve kimlik kartları ile sınava giriş yaptılar.

KPSS ORTAÖĞRETİM KAÇTA BAŞLIYOR, KAÇTA BİTİYOR?

Devlet memur olacak vatandaşları belirleyecek KPSS Ortaöğretim sınavı 22 Kasım 2020 Pazar günü saat 10.15'de başladı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. KPSS ortaöğretim sınavı saat 12.25'te tamamlanacak.

SINAV KAÇ SAAT SÜRECEK?

120 sorunun yer aldığı KPSS ortaöğretim sınavında adaylara, 'Genel Yetenek' ve 'Genel Kültür' testleri için 130 dakika süre verildi.

ÖSYM tarafından yapılacak sınavlara katılacağını sınav giriş belgeleriyle belgeleyen vatandaşlar ile bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi ve sınav görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduğunu belirtelim.

KPSS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Adaylar 22 Kasım 2020 tarihinde uygulanan KPSS ortaöğretim sınavı giriş yerlerini ve belgelerini ÖSYM AİS ekranından temin edebilir.

Koronavirüs (covid-19) önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtıldı, isteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine maske ve dezenfektan ile lateks eldiven temin edildi. Adaylar ve görevliler, kendi maskelerini ve siperliklerini de kullandı. Sınav görevlilerinin kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip ediliyor. Corona virüsü belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapıldı.

KPSS SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK 2020?

KPSS Ortaöğretim: 22 Kasım 2020

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT): 27 Aralık 2020

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Adaylar sınav sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

KPSS Önlisans sonuçları: 26 Kasım 2020

KPSS Ortaöğretim sonuçları: 24 Aralık 2020

KPSS DHBT sonuçları 27 Ocak 2021

KPSS NEDİR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), 18.3.2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na istinaden ilk olarak 2002 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Türkiye'de bazı devlet kurumlarına personel alımı için yapılır. Sınava lise, önlisans veya lisans mezunları girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl, önlisans ve ortaöğretim KPSS ise iki yılda bir yapılmaktadır. Sınava başvuru sayısı sınırı yoktur.

A GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR? 

Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacak kadrolar içindir.

B GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR? 

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

ÖSYM 2020 SINAV TAKVİMİ

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN