Kamplaşan Türkiye’nin bu sempozyuma ihtiyacı var

Kamplaşan Türkiye’nin bu sempozyuma ihtiyacı var

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun da iştirak edeceği sempozyum hakkında KARAR’a konuşan Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram “Biz idaremize talip olanların hepsinin bu mesele ile ilgilenmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi. Bayram “Siyasi partiler dışında bağımsız olarak herkese hitap etme anlayışıyla hareket ediyoruz, CHP’li bir belediyeye davet götürmemizin ardında bu düşünce de var” ifadelerini kullandı.

SALİHA SULTAN

İslam dünyasının temel meseleleri Türk Ocakları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğindeki sempozyumda masaya yatacak. 27 Haziran’da başlayacak ‘Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları’ sempozyumu hakkında KARAR’a konuşan Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram: “Amacımız 21’nci yüzyılda dini nasıl anlamak gerektiği üzerine kafa yormak. CHP’li bir belediyeye davet götürdük çünkü dinle ilgili meseleler milletin idaresine talip olan herkesle konuşulmalı. Her görüş kendisini Türk Ocakları’na ait hissetsin istiyoruz. Gittikçe kamplaşan Türkiye’de böyle kurumlara ihtiyaç var.”

İslam dünyasının kanayan yaraları Türk Ocakları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliğinde düzenlenen sempozyumda masaya yatacak. Türk Ocakları’nın ikincisine imza atacağı ‘Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları’ sempozyumu, 27-29 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek. Üç günde 10 oturuma imza atılacak sempozyumda, Doğu’dan Batı’ya yaklaşık 15 ülkede İslam dünyasının birkaç asırdır çözülmeyi bekleyen dini, siyasi, iktisadi, toplumsal ve kültürel sorunları üzerine çalışmalara imza atan 57 yetkin akademisyen tebliğ sunacak.

Sempozyum hakkında KARAR’a bilgi veren Türk Ocakları Başkanı Dr. Cezmi Bayram, ilk olarak birincisi 2018’de Kartal Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyum verilerinin ardından 829 sayfalık bir kitap olarak yayımlandığını söyledi. İkinci sempozyumun da aynı şekilde kitaplaşacağını kaydeden Bayram, dört yılın ardından yeni sempozyum düzenleme fikrinin gerekçesini şu sözlerle aktardı: “Dünyadaki kanlı olaylar, ızdıraplar ne yazık ki en çok İslam dünyasında görülüyor. Maddi olarak zengin bir dünya olmasına rağmen fukaralık da en çok bu coğrafyalarda konuşuluyor. Biz ilk sempozyumun ardından son dört yılda konuya ilişkin din, devlet, tarikat ve cemaatler üzerine çalıştaylar, İslam dünyasının dini tefekkürünü ele alan paneller gibi birçok çalışma yapmaya devam ettik elbette. Şimdi daha hacimli olan sempozyumumuzun ikincisine hazırlanıyoruz. Amacımız İslam dünyasının önemli meselelerini ele almanın yanı sıra, İslam’ın imajını da yeniden ihya etmek, 21’nci yüzyılda dini nasıl anlamak gerektiği üzerine kafa yormak.”

‘İRADEMİZE TALİP OLAN HERKES BU MESELE İLE İLGİLENMELİ’

Bayram, Türkiye’nin bin yıldır İslam düşünce dünyasında öncü bir rolde olduğu görüşün paylaşarak, şöyle devam etti: “Din bizim önce inancımız, sonra ahlakımız ve medeniyetimizin temeli. Sempozyumda ele alacağımız meseleler de bu dine mensup olan ülkelerin tamamının meselesi. Türk milleti ve Türkiye de bin yıldır bu işlerin öncüsüdür. Türk Ocakları da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunu sağlayan fikrin sahibidir. Bu devletin kuruluşunu sağlayan teşkilatın bunun devamını sağlayacak bir gayret içinde olması gerek.” Sempozyumun İBB iş birliği ile yapılacak olmasına da değinen Bayram, şunları aktardı: “Biz idaremize talip olanların hepsinin bu mesele ile ilgilenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Geçmişte Kartal’a götürürken de düşüncemiz ‘din bu milletin ortak değeri, dinle ilgili meselelerin milletin idaresine talip olan herkesle konuşulması lazım’ fikriydi. Ayrıca, biz Türk Ocakları olarak siyasi partiler dışında bağımsız olarak herkese hitap etme anlayışıyla hareket ediyoruz, sempozyum için CHP’li bir belediyeye davet götürmemizin ardında bu düşünce de var. Her görüş kendisini Türk Ocakları’na ait hissetsin istiyoruz. Gittikçe kamplaşan Türkiye’de böyle kurumlara ihtiyaç var.” İBB’nin sempozyuma üst seviyede bir destek verdiğini vurgulayan Bayram, sempozyumun muhtevasının ise Türk Ocakları tarafından belirlendiğinin altını çizdi.

‘ÜLKEMİZİ İSLAM ÇALIŞMALARININ MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ’

Bayram, sempozyuma yurt dışından katılacak isimlerin Türkiye’ye ilk kez geldiğini dile getirerek, “Buna özellikle dikkat ettik, çünkü Türkiye’yi İslam dünyasının güncel sorunlarıyla ilgili çalışmaların merkezi yapmak istiyoruz” diye konuştu. Sempozyuma davet edilen hiçbir isimden olumsuz bir cevap almadıklarını aktaran Bayram, çıkacak sonuçlara ilişkin ise şunları söyledi: “Bu sempozyumun sonunda, İslam dünyasının meselelerinin ilim ahlak ölçüleri içinde konuşulmasını, tartışılmasını sağlamış olacağız. Bir de İslam’ın milletimizin ortak değerlerinden biri olduğunu yeniden hatırlatarak, birlikte yaşama kültürümüzü geliştirecek çözüm önerileri sunacağız.” Bayram, sempozyuma konuya ilgi duyan herkesin davetli olduğunu belirterek, açılışa Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok akademisyenin yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılacağını sözlerine ekledi.

34.jpg

BARDAKOĞLU’NDAN ‘MÜSLÜMANLARIN GELECEK VİZYONU’ TEBLİĞİ

‘Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları’ sempozyumu, 27-29 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek. İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sempozyum, 27 Haziran saat 10.00’da düzenleme kurulundan Prof. Dr. İbrahim Maraş ve Türk Ocakları Genel Başkanı Cezmi Bayram’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak. Ardından, Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. Sami Selçuk, Prof. Dr. Mehdi Mabrouk, Prof. Dr. Hassan Aorid, Demar Mukhetdinov’un ‘Müslümanların Gelecek (Öngörüsü) Vizyonu’ başlığı altındaki ilk oturumda tebliğlerini sunacak. İlk oturumun tebliğleri, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Prof. Dr. Mehmet Zeki İşcan tarafından müzakere edilecek.

‘TARİKATLERİN DİNİ’NDEN GÜNCEL KAVGALARA HER ŞEY MASADA

‘Sempozyumun oturum başlıkları ile dikkati çekiyor. Konunun uzmanları birinci günün ilk oturumunda ‘Müslümanların Gelecek (Öngörüsü) Vizyonu’, ikinci oturumda, ‘İslam’ın Tarihsel ve Toplumsal Gerçekliği’, üçüncü oturumda ‘Farlı İslam Yorumları ve Tecrübeleri’ başlığı altında tebliğ sunacak. İkinci gün gerçekleşecek dördüncü oturumda ‘Din-Siyaset İlişkisi Etrafındaki Sorunlar ve Çözüm Önerileri’, beşinci oturumda ‘Din Eğitimi ve Beklentileri’, altıncı oturumda ‘Dini Grupların Dini ve Hukuki Statüsü’, yedinci oturumda ‘Din-Bilim İlişkisi ve Dine Karşı Kayıtsızlık Sorunu’ başlıklarında tebliğler yer alacak. Sempozyumun son günündeki sekizinci ve dokuzuncu oturumlarda ‘Türk Dünyasında Güncel Dini Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ üzerine tebliğler sunulacak. Onuncu ve son oturumda ise Cemal Tosun, Caner Taslaman, Mehmet Zeki İşcan, Mustafa Çağrıcı, İbrahim Şerif, Sönmez Kutlu gibi profesörler değerlendirme oturumu gerçekleştirecek.

35.jpg

25’İ YABANCI TAM 57 AKADEMİSYEN

‘Sempozyuma yurt içinden katılan akademisyenler şöyle: İbrahim Maraş, Cezmi Bayram, Ali Bardakoğlu, Sami Selçuk, Hayri Kırbaşoğlu, Şaban Ali Düzgün, Mehmet Zeki İşcan, Mahmut Ay, Mustafa Çağrıcı, Kaşif Hamdi Okur, Sönmez Kutlu, Mustafa Yıldırım, Gürsel Özkan, Mehmet Özdemir, Mustafa Yıldırım, Nizamettin Parlak, İlhami Güler, Cemal Tosun, Abdurrahman Dodurgalı, Şükrü Keyifli, Enis Doko, Kemalettin Taş, Dosay Kenjetay, Kadir Arıcı, Tayfun Atay, Mehmet Ali Kirman, Yümni Sezer, Mustafa Tekin, Caner Taslaman, Mustafa Ertürk, Emre Dorman, Mahmut Ay ve Nurullah Altaş. Yurt dışından ise Tunus Eski Kültür Bakanı Mehdi Mabrouk, Fas Eski Kraliyet Sözcüsü Hassan Aourid, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in yanı sıra, Rusya’dan Damir Mukhetdinov, Aidar Yu. Khabutdinov, Tunus’tan Salaheddin Jourchi, Hmda Ennaifer, Dosay Kenjetay, Tataristan’dan Damir İshakov, Azat Akhunov, İlham Gumerov, Süleyman Rahimov, Kırgızistan’dan Zaylabidin Acimamatov, Mematbek Mirzabayev, Azerbaycan’dan Akil Şirinov, Özbekistan’dan Said Muhtar Akilov, Shahzad İslamov, Syohosil Ziyadov, Viyana’dan Tarkan Tek, Kazakistan’dan Navruzbay Taganulı Utpenov, Arnavutluk’tan Sokol Brahaj, Batı Trakya’dan Pervin Hayrullah, Bosna’dan Haris Maciç Bosna ve Bulgaristan’dan İldus Halikoviç Garaev sempozyumda tebliğ sunacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN