Şile'deki caminin kitabesi Hollanda'daki müzayededen çıktı

Şile'deki caminin kitabesi Hollanda'daki müzayededen çıktı

1800'lü yıllarda Şile'nin Bozgoca köyünde yaptırılan caminin kitabesi Hollanda'da bir müzayede evinde bulundu. Kitabenin Türkiye'ye getirilmesini sağlayan araştırma ekibinde yer alan Ayşin Deniz Kuru ise camiyi yaptıran El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey'in torunu çıktı.

Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarıldıktan sonra Hollanda'da bir müzayede evinde bulunan Şile Bozgoca Cami Kitabesi'nin Türkiye'ye dönüş hikayesinde dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

Kitabenin araştırma ekibinde görev yapan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde Kültür ve Güzel Sanatlar Şube Müdürü olan Ayşin Deniz Kuru'nun, camiyi yaptıran El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey'in torunlarından olduğu öğrenildi.

KİTABE BALIKÇILARIN KONAKLADIĞI DÖNEM YERİNDEN ALINMIŞ

Ayşin Deniz Kuru, geçen yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gelen bir telefonla, 1800'lü yıllarda Şile'nin Bozgoca köyünde yaptırılan caminin kitabesinin Hollanda'da bir müzayedede satışa çıkarılmak istendiği haberini aldı. Kuru, cami ve kitabeyle ilgili, aile arasında araştırma yaptığında ilginç bir tesadüf ile karşılaştı.

si1.jpg

Cami büyük büyük dedesi El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey tarafından yaptırılmıştı. Annesinin köyü olan Bozgoca'da yerel halk tarafından 'Cuma Cami' olarak bilinen Bozgoca Camisi'nin büyük büyük dedesi El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey tarafından inşa edildiğini aktaran Kuru, hikayesini şöyle anlattı:

TÜRKÇEYE ÇEVİRDİĞİMİZ ZAMAN İSİM DİKKATİMİ ÇEKTİ

Bir mesai sabahı telefon geldi. Daha önce Şile'den tanıdığım Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalışan bir yönetici arkadaşım aradı. Ayşin, 'Sen Bozgocalısın, Bozgoca Cami'ne ait bir kitabe çalınmış olabilir mi? Bilgin var mı?' dedi. Sabah sabah ilginç bir sohbet oldu. Sonra bana kitabenin örneğini gönderdi. Günümüz Türkçesine çevirdiğimiz zaman isim dikkatimi çekti. İbrahim Zade Hürşit Bey ismi geçiyordu. Annemin babasından bu ismi çok duyuyorduk. 'Büyük dedem Hacı İbrahim Zade Hürşit Bey bu köyün kurucusudur' derdi. Annemi aradım, sordum. Ardından çok hızlı bir süreç başladı.

Biz araştırma yaparken Bozgoca Cami diye araştırıyorduk ama, yerelde bu caminin adı 'Cuma Cami'ymiş. Bugün büyük amcamıza sorduğumuzda, halamıza sorduğumuzda 'Cuma Cami' diyor. Cuma günleri çevre köylerinde cami olmadığı için oraya geliniyormuş, o yüzden Cuma Cami demişler.

ÖMÜRLERİ BOYUNCA BAŞLARINA GELECEK EN HEYECANLI ŞEY

Ailem çok heyecanlandı. Büyük dedem, İbrahim Zade Hürşit dedeyi hatırlıyordu. 3 yıl önce rahmetli oldu ancak, çok önem verirdi. Keşke o göre görebilseydi. Büyük amcam ve halam buraya gelecekler ziyaret edecekler. Onların ömürleri boyunca başlarına gelecek en heyecanlı şey. Her ikisinin anlattığı bir şey var; Kitabenin balıkçıların birkaç yıl konakladığı dönemde yerinden alındığını düşünüyorlar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN