Z kuşağına Mesut Hoca gibi idealist öğretmenler lazım

Z kuşağına Mesut Hoca gibi idealist öğretmenler lazım

Kütahya’da tarih öğretmenliği görevini yürüten Mesut Kocaman, öğrencilerine sadece tarih öğretmekle yetinmeyip, adımladıkları sokakların bir ruhu olduğunu aşılayan nadide bir öğretmen. Kocaman, yetiştirdiği öğrencilerinin şehrin tarihine ve geleceğine ışık tutan makalelerini ‘Gençlerin Işığında Tavşanlı Tarihi’ adıyla kitaplaştırarak bir ilke imza attı.

ŞABAN ÖZDEMİR

Hangi zaman ve zeminde olursa olsun kötü gidişler insanı değiştirmekle düzelir. İnsanı değiştiren en önemli kişi ise öğretmendir. Topluma mal olmuş kişilerin biyografilerine baktığınızda hayatını etkileyen bir öğretmenden bahsettiğini görürsünüz muhakkak. Kıvılcım, ateş için ne ise öğretmen de toplum için odur. Toplumun kaderini, gidişini belirleyen; nesilleri şekillendiren öğretmendir.

Mesut Kocaman… Mesut Hoca da Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Tavşanlı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu’nda görev yapan bir tarih öğretmeni. Mesut Hoca farklı bir öğretmen… Öğrencilerine sadece tarih ezberletmemiş Mesut Hoca, her gün adımladıkları sokakların bir ruhu olduğunu belletmiş. “Ben bu sınıf denen trenin vatmanıyım; öğrenciler de yolcu... Yolcular biner iner, her istasyonda çehreler değişir” dememiş. Onların doğup büyüdükleri ve de hâlen yaşadıkları toprakların tarihinin farkına varmalarını sağlamış. Öğrencilerine farkındalık gözlüğü dağıtmış. O öğrenciler daha sonrasında her gün önünden geçtikleri camiye, her gün bir avuç su içtikleri çeşmeye, ecdattan kalan bir mezar taşına farklı bakmışlar, onları fark etmişler. Mesut Hoca, cevval öğrencileri ile projeler de geliştirmiş ve ödüller almışlar.

21kr2-tavsanli-tarihi.jpeg

Mesut Hoca ayrıca öğrencilerine TÜBİTAK Tarih Projeleri kapsamında Tavşanlı’nın evlerini, mezar taşlarını, antik çeşmelerini, değişen sokak isimlerini inceletmiş. Öğrencileri de hocalarının emeğinin hakkını vererek herhangi bir akademik dergide yayınlanabilecek metinler ortaya çıkarmışlar. Mesut Hoca bu metinleri ‘Gençlerin Işığında Tavşanlı Tarihi’ kitabında bir araya getirmiş. Kitap ‘Değişen Sokak İsimleri ve Silinen Bellek: Tavşanlı Örneği’, ‘Bir Şehir Bir Tarih ve Çok Kültür: Kütahya’, ‘Tarihin Sessiz Tanıkları: Moymul ve Tavşanlı Mezarlıklarındaki Osmanlı Dönemi Mezar Taşları’, ‘Antik Kentin Kalıntılarından Tavşanlı Çeşmelerine Yolculuk’, ‘Gözümüzün Önünde Kaybolan Hazine: Tavşanlı Evleri’ başlıklı makalelerden oluşuyor. Her makale görsellerle zenginleştirilmiş, sorunlara öğrenciler tarafından çözüm önerileri de getirilmiş. Sonuçta ortaya ‘Gençlerin Işığında Tavşanlı Tarihi’ adıyla bir ilçenin tarihine ışık tutabilecek nitelikli bir çalışma ortaya çıkmış.

Kitabı elime aldığımda bu ülke için hâlâ umut olduğunu, o umudun da gençler ve Mesut Hocalarda olduğunu anladım. Demek ki oluyormuş, demek ki bir öğretmen birçok öğrenciye dokunup onların ufuklarını genişletebiliyormuş. Demek ki Z kuşağı söylendiği kadar tarihine, kültürüne bigâne değilmiş. Enseyi karatmayalım, bizi kurtaracak olan Mesut Hocaların elindeki Z kuşağıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN