LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 LGS sonuç tarihi belli oldu mu?

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 LGS sonuç tarihi belli oldu mu?

İyi bir üniversitede okumak için iyi bir lisede eğitim almanın önemi herkesin malumu. Hayalini kurduklarını liseye kayıt yaptırabilmek için LGS sınavına giren ortaokul öğrencileri, LGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Sonuçların belli olmasının ardından öğrencileri tercih dönemi bekliyor. İşte detaylar...

'LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?', '2020 LGS sonuç tarihi belli oldu mu?', 'LGS tercihleri ne zaman yapılacak?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. Corona virüs (koronavirüs) salgın hastalığı nedeniyle tarihi değiştirilen ve 20 Haziran 2020 CUmartesi günü yapılan Liselere Giriş Sınavı'nın sonuçları, bu hafta açıklanacak. Detaylar haberimizde...

2020 LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarını 16 Temmuz 2020 Perşembe günü www.meb.gov.tr internet adresinden duyuracak. Sınav sonuç belgesi öğrencilere posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair henüz bir açıklamada bulunmadu. Fakat, geçtiğimiz yıl LGS sonuçları 24 Haziran 2019'da açıklanmış, 25 Haziran 2019 tarihinde tercih tabloları yayımlanmış ve 1-12 Temmuz 2019 tarihinde tercihler alınmaya başlanmıştı.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

LGS PUANI NASIL HESAPLANIYOR?

A) Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

B) Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

C) Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

Ç) Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

D) Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

E) Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

F) Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

G) Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Ğ) Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

H) Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

I) Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

LGS ZOR MUYDU, KOLAY MIYDI? İŞTE SINAV YORUMLARI

LİSE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS 2020 SORU VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN