10.08.2020  10:38
SON GÜNCELLEME: 
10.08.2020  17:33
KAYNAK: 
KARAR.COM

LGS yerleştirme sonuçları nereden ve nasıl öğrenilir? 2020 LGS tercih sonucu MEB sorgulama ekranı

2020 LGS tercih sonuçları açıklandı! Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Giriş Sınavı'nın ardından gerçekleştirilen yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını açıkladı. MEB'in sitesinden öğrenilebilen LGS tercih sonuçlarıyla 1,5 milyon öğrenci liseye ilk kez adım atacak. Sonuçlar, meb.gov.tr ve e-Okul VBS sistemleri üzerinden öğrenilebiliyor. Aynı zamanda yerleştirmeye esas 1. ve 2. nakil tercih başvurularının tarihleri ve boş kontenjanların değerlendirmesi için gerekli olan tarihler de belirlendi. İşte, 'LGS tercih sonuç ekranı'...

+
-

'2020 LGS yerleştirme sonuçları nereden ve nasıl öğrenilir?', 'LGS tercih sonuçları açıklandı mı?' sorularının yanıtlarına ve 'LGS yerleştirme MEB sorgulama ekranı'na sayfamızda yer verdik. Liselere Giriş Sınavı (LGS) tercih sonuçlarının açıklandığını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liselerinin yüzde 100 dolduğunu söyledi. '2020 LGS tercih sonuçları sorgula' detaylar haberimizde...

LGS SONUÇLARI NASIL VE NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Haziran ayında yapılan ve temmuz ayında sınav sonuçları belli olan LGS'de lise tercih işlemleri de tamamlandı. LGS tercih sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde erişime açıldı. 

LGSS sonuçları sonuc.meb.gov.tr adresi üzerinden öğrenilebilir. MEB tarafından yayımlanan olan LGS tercih sonuçları açıklamasıyla beraber, nakil işlemleri başlayacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos tarihleri aralığında alınacak.

2020 LGS TERCİH (YERLEŞTİRME) SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS tercih sonuçları sonrasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından paylaşımlar gerçekleştirdi. Selçuk'un açıklaması şöyle:

"Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi ve yerel yerleştirme sonuçlarını açıkladık. Liseye başlayacak öğrencilerimize şimdiden okullarınıza hoş geldiniz diyorum. #liseyehoşgeldiniz. Sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liseleri %100 doldu. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerimizin %99’u ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu lisesine yerleştiler. #liseyehoşgeldiniz"

LGS TERCİH SONUÇLARI VE BOŞ KONTENJANLARI AÇIKLANDI

LGS tercih sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitelerinden sorgulanabilecek. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler www.meb.gov.tr ile e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.

LGS TERCİH SONUÇLARINA DAİR VERİLER

* Tüm lise türlerinde sınavla öğrenci alan okulların doluluk oranları yüzde 96'nın üzerindedir. Özellikle Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranları 2018 yılında yüzde 74 iken 2020 yılında yüzde 96 ve üzerine çıkmıştır.

* 2020 yılında ilk yerleştirme döneminde tercih yapan öğrencilerden yaklaşık yüzde 93'ü merkezi sınav puanıyla ya da yerel olarak tercih ettikleri ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Bu sonuç, Merkezi Sınava katılımın bir önceki yıla göre yüzde 43 arttığı 2020 yılında yapılan ilk yerleştirmenin başarısı açısından önemli bir göstergedir.

* 2020 yılında alınan kararla sınavlı okul tercihi sayısı 5'ten 10'a çıkarılmıştır. Bu kararla öğrencilerin daha fazla okula yönelik tercihte bulunmasına imkan sağlanmış, öğrencilerin yüzde 22,49'u bu imkanı kullanarak 5'ten fazla tercih yapmıştır.

* Yerel yerleştirme kapsamında bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin ilk üç tercihlerinde seçtikleri okullara yerleşme oranı yüzde 92'dir. Bu sonuç, öğrenci sayısındaki büyük artışa rağmen öğrencilerin ilk üç tercihine yerleşme oranlarında 2019 yılına göre iyileşme olduğunu göstermektedir.

* Yerel Yerleştirmede Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin yüzde 98,72'si, Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşen öğrencilerin yüzde 87,26'sı, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin ise yüzde 82'si ilk üç tercihine yerleşmiştir.

LGS YERLEŞTİRME TAKVİMİ

10-14 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

17 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

17-21 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

24 Ağustos 2020 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

24-26 Ağustos 2020 Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması

26-27 Ağustos 2020 Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması

28 Ağustos 2020 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi

31 Ağustos 2020 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

LGS YERLEŞTİRME BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYIN

DİĞER HABERLER
Bisikletini gösterip, tweet atması sakil bir davranış
Erdoğan’ın avukatlarının ayağına küllük getiren yargıçlar var
İnsan dilinin altında gizlidir
İYİ Parti'den 'liste' iddiasına yalanlama
İstanbul'da yeni taksi sistemi nasıl olacak?
EBA çöktü 'karanlıktaki evler' gün yüzüne çıktı
Yunanistan fırsatı heba etmemeli