10.08.2020  11:54
SON GÜNCELLEME: 
10.08.2020  17:30
KAYNAK: 
KARAR.COM

Lise boş kontenjanlar 2020 e-Okul sorgulama ekranı | LGS 1. nakil ve 2. nakil tercihleri ne zaman?

MEB'in liselerde boş kalan kontenjanlara ne zaman ek yerleştirme yapacağı merak ediliyor. LGS yerleştirme sonuçları, daha önce ilan edildiği gibi 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü sonuc.meb.gov.tr ve eokul.meb.gov.tr adreslerinden erişime açıldı. İstediği okula yerleşemeyen öğrencilerin boş kalan kontenjanlara yerleştirme işlemi ise, '1. nakil tercih dönemi'nde yapılacak. Ardından yapılacak '2. nakil tercih dönemi' ile birlikte liselerde boş kontenjanlara yerleştirme işlemi tamamlanacak. İşte, 'MEB lise boş kontenjan sorgulama sayfası'...

+
-

'2020 LGS 1. nakil ve 2. nakil tercihleri ne zaman?', 'LGS boş kontenjanlara yerleştirme ne zaman yapılacak?', 'Lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır?' sorularının yanıtlarını ve 'Lise boş kontenjanlar e-Okul sorgulama ekranı' bilgilerini sayfamızda aktardık. LGS tercihlerinde ilk yerleştirmede boşta kalan veya okulunu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. Bu kapsamda 10-14 Ağustos 2020 günleri arasında birinci nakil tercih dönemi gerçekleştirilecek. İkinci nakil tercih dönemi ise 17-21 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacak. Detaylar haberimizde...

LGS LİSE BOŞ KONTENJAN SORGULAMA EKRANI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Giriş Sınavı (LGS) yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler www.meb.gov.tr ile e­okul.meb.gov.tr adreslerinden öğrenilebilir.

LGS'de ilk tercih döneminde yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için iki tercih dönemi daha yapılacak. LGS yerleştirmelerinin ardından boş kontenjanlar, e-Okul ana sayfasından ilan edilecek.

e-OKUL BOŞ KONTENJAN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

2019-20 eğitim-öğretim yılında 9. sınıfı tamamlayarak 10. sınıfa geçen öğrencilerin meslek alanlarına geçiş işlemleri 'Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda belirtilen esaslara göre öncelikli olarak öğrencilerin bulunduğu okullardaki alanlara yapıldı. Alanını değiştirmek isteyen veya başka okullardaki alanlara geçmek isteyen öğrencilerin geçiş işlemleri aşağıdaki açıklamalara göre nakil yoluyla yapılacak:

1) Alanlar bazında boş kontenjanlar 7 Ağustos 2020 saat 17.00'den sonra e-Okul sisteminde 'Nakil Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri' bölümünde ilan edilecek.

2) Öğrencinin kayıtlı olduğu okulun dışındaki diğer okullarda kontenjanı bulunan alanlara nakil başvuruları 10 Ağustos 2020 tarihinde açılacaktır.

Yapılan nakil başvuruları 14 Ağustos 2020 tarihinde ilgili okul müdürlüklerince değerlendirilerek sonuçlandırılacak ve aynı gün okulda ilan edilerek e-Okul, Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden de öğrencinin velisine bildirilecektir.

MEB LİSE BOŞ KONTENJAN LİSTESİ 2020 İÇİN TIKLAYIN

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

2019-20 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8. sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da açıköğretim ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar www.meb.gov.tr veya e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecek.

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 17 Ağustos 2020 ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile mülakat ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç-sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli 'Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)' ve ortaöğretim kademesine yönelik 'Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu' doğrultusunda ikamet adresleri, yetersizlik durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde, her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

LİSELERE  1. NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercih sonuçlarıyla birlikte istediği okula yerleşemeyen öğrenciler, 1. nakil ile şansını deneyecek.

Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos 2020 tarihleri aralığında alınacak. Liselere 1. nakil sonuçları 17 Ağustos 2020 günü açıklanacak.

LİSELERE 2. NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Liselere 2. nakil başvuruları ise 17-21 Ağustos 2020 tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar 24 Ağustos 2020 günü duyurulacak.

24-26 Ağustos tarihleri aralığında boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvurularının alınması işlemi gerçekleştirilecek.

LGS NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

LGS nakil başvurusu e-Okul üzerinden gerçekleşecek. İlk tercihinde istediği okula yerleşemeyen öğrenciler, 1. nakil dönemi başvurusunu e-Okul ana sayfasında yayımlanacak ekran aracılığıyla yapabilecek.

Bu ekranda yapılan tercihler, okul müdürlükleri tarafından onaylanarak kayıt altına alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Okul aracılığıyla nakil ekranını yayımlamasının ardından işlemler resmen başlayacak.

2020 LGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

DİĞER HABERLER
İbrahim Toru koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti
Dernek ismi vermedi
Evlenmek istediği kızın annesini öldürdü
Uğraşmak istemiyorum
Öldüren botoksla ilgili 5 yakalama kararı
Liselilere staj müjdesi
Cübbeli'nin ihbarına soruşturma başlatıldı