Back To Top
Salihli’nin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldılar

Salihli’nin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldılar

Salihli’nin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldılar
- A +

’Görülmeye Değer Kent Salihli’ projesi kapsamında İzmir’den Manisa’nın Salihli ilçesinde gelen 46 kişilik grup, ilçenin tarihi ve kültürel mirasına hayran kaldı

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gruba, kentin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler verildi, turistik yerler ve Çarşamba Pazarı gezdirildi.

İzmir’deki Salihli Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin partnerliğinde düzenlenen gezinin ilk etabında Sart Mahallesi’ndeki Artemis Tapınağı, araştırmacı yazar Mustafa Uçar’ın rehberliğinde gezildi. Tarihte ilk madeni paranın kullanıldığı toprakları ve Lidya Uygarlığı’nın kalıntılarını merakla inceleyen konuklar, daha sonra Roma İmparatorluğu’nun görkemli eserlerinden biri olan Gymnasium ve hemen yanı başında yer alan sinagogu ziyaret etti. Tarihi eserler ve antik yapılar karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen grup üyeleri, rehber Mustafa Uçar’dan bilgi aldı. Gezi ekibine Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri de olan Salihlili iş adamları Murat Girgin ve Mehmet Korkmaz da katıldı. Kent Müzesi’nde stant açan Salihli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ürünlerini yakından inceleyen İzmirli grup, kadınların el ürünlerinden bazılarını satın alarak katkı sağladı.

MANİSA/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN