Mavi ay saat kaçta başlıyor? Türkiye’den de görülebilecek

Bir yıl içerisindeki yaşanan 13. dolunay evresine verilen isim olan mavi ayın saat kaçta başlayacağına dair net bir bilgi verilemeyebilir. Ancak gerçekleşecek bu mavi ayın çok önemli bir özelliği bulunuyor.

Mavi ay saat kaçta başlıyor? Türkiye’den de görülebilecek

1944 yılından bu yana ilk defa dünyanın her yerinden görülecek olan mavi ayı teleskopla takip edenler daha şanslı olacak. Mavi ayın, kova, aslan, akrep ve boğa burçlarına etkisi de olacağı astrologlar tarafından paylaşıldı.

MAVİ AY SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), mavi ayın ya da dolunayın 31 Ekim 2020 tarihinde görülebileceğini bildirdi. Bir önceli mavi ay 1 Ekim 2020 tarihinde ortaya çıkmıştı. Nadir görülen doğa olaylarından biri olan Mavi ayın seyrine doyum olmuyor…

MAVİ AY TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Bu dolunayın heyecan verici bir başka özelliği ise 1944’ten beri ilk kez dünyanın her tarafından görülebilecek olması… Yani mavi ay Türkiye’den de görülecek…

Mavi Ay dolunay evresinin ikinci kez meydana gelmesiyle oluşur. Nadir görülen bir gök olayı olan Mavi Ay, ayın mavi renkte görünmesi anlamını taşımaz. Hava şartlarının uygun ve bulutsuz olmasıyla hâlinde Mavi Ay çıplak gözle kolayca görülebilecek. Mavi Ay gözlemi yapabilmek adına teleskop kullanmalısınız.

MAVİ AYIN BURÇLARA ETKİSİ

Mavi aydan aslan, boğa, kova ve akrebin etkileneceği belirtildi…

mavi-ay-saat-kacta-basliyor-turkiyeden-de-gorulebilecekk-02-54-45.jpg

MAVİ AY (DOLUNAY) NEDİR?

Mavi Ay, gök bilimcilerice, bir takvim ayında meydana gelen ikinci Dolunay olarak adlandırılan nadir bir doğa olayıdır.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, mavi ayla alakalı şu açıklamalarda bulundu;

‘Mavi Ay’ bir tanıma göre bir takvim dönemi (Güneş takvimi) içinde yaşanan 13. dolunay evresine verilen geleneksel bir addır. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı aynı evre ile başlarken, aynı evre ile tamamlanır. Fakat günlük olarak kullanılan Güneş takvimlerinde bir ay astronomide ‘sinodik dönem’ denilen ve birbirini izleyen aynı iki evre arasında geçen süreyi (örneğin iki Dolunay arasındaki süre) ile tanımlanmak mümkün değil.

Böyle anılmış olsaydı her ay 29.53 gün olurdu. Oysa ki Güneş takviminde aylar 28, 29, 30 ya da 31 gündür ve toplam bir sene de 29.53 * 12 = 352.2 gün değil 365.25 gündür!

Bundan dolayı bir aya aynı evreden (Söz gelişi Dolunay anca Yeniay olsa da önemli değildir, ilkdördün olsa da) iki tane denk geldiği olur. (Aynı sebeple Ramazan ayı her sene 11 gün öne gelir) Güneş takviminde 1 sene yine bu sebeple 12.37 tane ayrı evreden içerir. Bu 0.37’ler birleşip 2-3 senede (tam olarak 2.7 senede) bir 13. Dolunay’ın 1 sene içine sığmasına sebep olur.

mavi-ay-saat-kacta-basliyor-turkiyeden-de-gorulebilecek-02-54-45.jpg

İşte böyle gerçekleştiğinde yaşanan 13. dolunay ‘Mavi Ay’ ismini alır. Adını, İngilizce’de eski bir terim olan ve ‘ihanet eden’ anlamına gelen ‘belewe’ kelimesinin zaman içinde ‘blue’ yani mavi kelimesine dönüşmesinden alan bu kültürel olgu, insanlar 1 senede 12 dolunay beklerken yaşanan 13. dolunayın takvime ‘ihanet’ ettiği göndermelerinden alır.

Ay’ın rengi ile hiçbir alakası bulunmaz. Sky & Telescope dergisinin Mart 1946 sayısı genel kabul gören orjinal tanımı alıp (yanlış anlayarak) bir ay içinde yaşanan ikinci dolunaya ilgi çekmek için ‘Mavi Ay’ adı verilmişti. Ay ancak çok özel hâllerde, volkanik patlamalar gibi dünyanın atmosfer parçacık yoğunluk, boyut ve yapısını kısa zamanlarda değiştiren doğa olaylarının ardından ‘mavimsi’ bir renkte görülebilir.
 

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN