MEB açıkladı: 15 tatil (Sömestr) ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

Yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitimin sürdüğü okullarda 15 tatil ile ilgili MEB’den açıklama yapıldı. Sömestr tatili olarak bilinen 15 tatilin ocak ayının sonuna doğru başlayarak, şubat ayının ilk haftasında biteceği açıklandı.

MEB açıkladı: 15 tatil (Sömestr) ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

Hafta sonlarının da eklenmesi durumunda 16 gün tatil yapacak olan öğrencilere dijital karne verilecek. Salgın sürecinde teması en aza indirmeyi hedefleyen MEB, sınavların da yapılmayacağını açıklamıştı.

15 TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR? 15 tatil olarak bilinen yarıyıl tatili 25 Ocak 2021’de başlayıp, 5 Şubat 2021'de bitecek. Okullarda ikinci dönem ise 8 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacakken, 2. dönem ara tatili de 12-16 Nisan 2021 tarihlerinde yapılacak. İkinci ara tatil hafta sonlarıyla birlikte 9 gün olacak. Okullar da 18 Haziran 2021’de kapanacak.

KARNELER VERİLECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalanan ‘Sınavların ertelenmesi’ konulu genelgede, bakanlığı bağlı resmî ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında eğitim ile öğretim faaliyetlerinin, 4-22 Ocak 2021 tarihlerinde uzaktan eğitim şekliyle devam edeceği ve bu tarihlerde eğitim kurumlarında yalnızca ölçme ile değerlendirme uygulamalarının yapılacağı açıklanmıştı.

Resmî ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında öğretim, eğitim, yönetim ve işleyişle ilgili esas ve usullerin ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında sürdürüleceği ve 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinin 2. döneminin 15 Şubat 2021’de başlayıp daha evvel açıklandığı anımsatılan yazıda şu ifadeler paylaşıldı;

Fakat, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin seyrinde meydana gelen gelişmelerle karşı karşıya kalınabilecek öğrenci ve veli hareketliliği göz önüne alınarak, gerçekleştirilen değerlendirmelerin ardından resmî  ve özel ortaöğretim kurumlarında, 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinin 1. dönemine yönelik bugüne dek sınav olmamış derslerden herhangi bir sınav yapılmamasına karar verildiği kaydedildi. Söz konusu döneme ilişkin kalan sınavların, Covid-19 pandemisinin seyri göz önüne alınarak yapılacak planlama kapsmaında 15 Şubat 2021 tarihinden sonrasına ertelendiği kaydedildi. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemine ilişkin iş ve işlemler bu sınavların yapılmasının ardından tamamlanacağı ve karne basımı ile dağıtımının yapılmayacağı açıklandı.

Bugüne dek yapılmış ölçme ve değerlendirme uygulamalarının geçirli olduğu ve bu doğrultuda, derslere ilişkin yapılan sınavlarla performans çalışmalarına ilişkin puanların e-okul sistemine işlenmesinin sağlanacağı kaydedildi.

meb-acikladi-15-tatil-somestr-ne-zaman-baslayacak-ve-ne-zaman-bitecek.jpg

DİJİTAL KARNE VERİLECEK Mİ?

22 Ocak’ta başlayacak sömestr tatilinden önce öğrencilere dijital karne verilip verilmeyeceği konusuna da değinen Bakan Selçuk, yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını vurgulayarak, dijital karne verileceğini söyledi.

Bundan dolayı da dijital karnenin söz konusu olduğuna işaret eden Bakan Selçuk, liseler için 1. dönemle alakalı notlandırma sürecinin bitmesinin ardından karnenin konuşulabileceğini ifade eden Bakan Selçuk, mevzuatın esnekliği içinde çocuklar ve veliler bakımından en kolay hangisi olurunu düşünmeye çalıştıklarını belirtti.


 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN